Svet
5096 ogledov

Švedska v primežu tolp: Novačijo otroke za najhujše zločine

otroci v soseski Baronbackarna v Orebru na Švedskem
1/3
Profimedia
Tolpe prek družbenih omrežij novačijo otroke, ki jih ne morejo kazensko preganjati, za najhujše zločine.

Podatki policijske preiskave v pokrajini Varmland kažejo, da je 19-letni moški 11-letnemu dečku ponudil 150.000 kron (približno 12.900 evrov) za izvedbo umora, oblačila in prevoz na kraj zločina, poroča agencija AFP. 

Štirje moški, stari od 18 do 20 let, so obtoženi, da so novačili štiri mladoletnike, stare od 11 do 17 let, za delo v kriminalni združbi. Vsi so bili aretirani, še preden so izvedli kazniva dejanja. 

Policisti so prestregli sporočila, ki so si jih mladi izmenjevali. Na fotografijah so pozirali z orožjem, v maskah s kapucami. Enajstletni deček naj bi v enem od sporočil zapisal, "komaj čakam na prvo truplo". Na to naj bi mu 19-letni sogovornik odgovoril: "Ostani motiviran, zgodilo se bo". 

Enajstletnik je policiji povedal, da je napisal sporočilo, da bi bil "videti kul" in da bi pokazal, "da se ne boji".

Porast streljanja in spopadov med tolpami

Ne gre za osamljen primer. Švedska si v zadnjih letih prizadeva zajeziti porast streljanja in bombnih napadov tolp po vsej državi. Gre za obračunavanje med posameznimi tolpami in boj za nadzor nad trgom z drogami, piše France24. Lani je bilo v streljanjih, ki so vse pogostejša tudi v javnosti, ubitih 53 ljudi, tudi nedolžne žrtve, ki so se znašle ob napačnem času na napačnem kraju. 

Vodje tolp, ki delujejo na Švedskem, pogosto delujejo iz tujine prek posrednikov. Prek aplikacij, kot so Telegram, Snapchat in Signal, novačijo najstnike, mlajše od 15 let. Pred dopolnjenim 15. letom otroci namreč niso kazensko odgovorni za svoja dejanja. Johan Olsson, vodja oddelka švedske policije za notranje operacije, je opisal delovanje tolp: "Vse skupaj je organizirano kot nekakšen trg (dela), kjer se naloge objavljajo v klepetalnicah, posamezniki, ki sprejemajo naloge, pa so vse mlajši." Stranke komunicirajo le prek spleta, je za AFP povedal profesor kriminologije na univerzi v Stockholmu, Sven Granath. Še vedno pa poteka tudi novačenje osebno. Pri tem iščejo otroke, ki se zadržujejo v njihovih soseskah.

prizorišče streljanja v Linkpingu na Švedskem | Avtor: Profimedia Profimedia

"Žalostno je videti, da si otroci prizadevajo za to"

Po podatkih tožilstva se je število primerov umorov na Švedskem, v katerih je osumljenec mlajši od 15 let, povečalo z 31 v prvih osmih mesecih leta 2023 na 102 v enakem obdobju letos. Granath je dejal, da imajo otroci, ki jih rekrutirajo, pogosto težave v šoli, težave z odvisnostjo ali motnje pozornosti ali pa so že imeli težave z zakonom. "Novačijo jih za spopade, s katerimi nimajo nobene povezave - so samo plačanci," je dejal in dodal, da ni nujno, da so bili ti otroci že prej člani kakšne tolpe.

Po poročilu Nacionalnega sveta za preprečevanje kriminala (BRA) nekateri otroci celo iščejo takšne priložnosti, saj iščejo denar, adrenalin, priznanje ali občutek pripadnosti. Strokovnjaki pravijo, da jih pritegnejo bleščeča oblačila in obljuba neomajne zvestobe. 
"Dandanes si vsi želijo biti morilci," je za AFP povedal 25-letni Viktor Grewe, nekdanji član tolpe, ki se je prvič srečal s policijo, ko je bil star 13 let. "Neverjetno žalostno je videti, da si otroci prizadevajo za to," je dejal, saj nekateri "kriminalci" na TikToku poveličujejo kriminalni način življenja.

Nedavno poročilo BRA razkriva, da je novačenje otrok del poslovnega modela tolp, v katerem otroci novačijo še mlajše otroke - in ko so enkrat v tolpi, jo je težko zapustiti.

Tony Quiroga, vodja policije v Örebru, zahodno od Stockholma, je za AFP povedal, da gre za "brezobzirno izkoriščanje mladih". Kriminalci "sami nočejo tvegati" in s tem, ko novačijo otroke, ščitijo sebe in osebe, ki so višje v verigi. "Na družbenih omrežjih se skrivajo za psevdonimi in med seboj in storilci postavijo več filtrov." Quiroga je zaskrbljen, saj se policija spoprijema s konflikti, "ki jim ni videti konca". 

prostovoljci patruljirajo v Orebru na Švedskem | Avtor: Profimedia Profimedia

V Örebru prostovoljci patruljirajo po ulicah prikrajšanih sosesk in se z mladimi pogovarjajo o tveganjih, ki jih prinaša padec pod nadzor tolp. Grewe, ki je pri 22 letih obrnil hrbet življenju v tolpah, je dejal, da mladi kriminalci ne pričakujejo, da bodo živeli dlje kot do 25. leta.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 12
  • Avatar luckyss1
    luckyss1 03:37 01.december 2024.

    Ja, Švedska, nekoč na vrhu (poleg Švice) želja jugoslovanskih gastarbeiterjev...Sedaj je to država, kjer ni povratka, podobno Francija, Nemčija, Italija...Priseljenci so dosegli kritično točko in tu ni normalne poti nazaj.. https://www.youtube.com/shorts/PrWdwUmQUWE

  • jakec1575 23:11 30.november 2024.

    pri nas bo kmalu isto. Švedska nima več rešitve. začnejo naj kozojebe posiljat iz države. tam rojenim, pa vzeti državljanstvo, če imajo dvojnega in via kozojebija.

  • atamama 21:08 30.november 2024.

    Ali nihče ne opazi da popolnoma enak model deluje v krajah, ropih in nadlegovanju domačinov tudi pri nas? Razumel bi, da tega noče opaziti politika, policija ne sme. In kazni za mladoletne? Staršem povedo (in ti jih kregajo, ker so ...prikaži več jih ujeli), hahaha, za zjokat, kajne?