Slabe štiri mesece po katastrofalnih poplavah prebivalci severnega in zahodnega dela Bosne in Hercegovine (BiH) zopet trepetajo pred vodno ujmo. Voda je ponovno ohromila življenje v Maglaju in Gračanici, kjer so že konec maja zaradi poplav utrpeli ogromno škode. Pouk je zato prestavljen, otroci bodo z novim šolskim letom začeli konec septembra.
Na območju Cazina namreč že dva dni močno dežuje, zaradi česar povišani vodotoki določena naselja že močno ogrožajo, poroča Dnevni avaz.
Starejše so preselili
Najbolj kritične so razmere v Tršcu in okolici, kjer je vodostaj že dosegel kritično raven. Reke so močno narasle, pojavili so se hudourniki. Tamkajšnji gasilci in ostali prostovoljci so zato pomagali domačinom iz ogroženih hiš, za katere se predvideva, da jih bo že ponoči zalila voda. Stanovalce so zato umaknili na varno.
Na območju Cazina in Bihača je poplavljenih že okoli 10 stanovanjskih objektov, od koder so že umaknili starejše prebivalce. Civilna zaščita intenzivno izčrpava vodo, ki pa zaradi obilnega neprestanega deževja vztrajno narašča. Pod vodo pa so tudi že določeni mostovi, ceste in ulice. Vodo poskušajo gasilci zaustaviti tudi s postavljanjem protipoplavnih vreč s peskom, da bi vsaj malo omejili poplave. Ljudi pa pozivajo, naj se ne odpravljajo na ceste, če to res ni nujno potrebno. Nekaj cest so namreč morali tudi že zapreti. Pouk na šolah je bil zaradi nevarnosti poplav prav tako prekinjen.
V Črni Gori brez elektrike, Dubrovnik pod vodo
Hudo neurje pa je v noči iz četrtka na petek precej težav povzročilo tudi na jugu Črne Gore. Obilno deževje je poplavilo številne stanovanjske in poslovne objekte. V Baru, Budvi, Kotorju in Ulcinju pa so strele povzročile tudi okvare na daljnovodih. V Baru se je zato na transformatorski postaji celo vnel požar, poroča 24sata.
Nevihte pa težave povzročajo tudi na Hrvaškem. Ulice Dubrovnika, med drugim tudi priljubljeno sprehajališče Stradun, so po približni dveurnem neurju povsem poplavljene in ponekod tudi neprevozne. Največja reševalna akcija je bila na območju Kuparov, kjer so policisti rešili sedem ljudi, med njimi tudi dva otroka, je poročal spletni portal Dubrovački vjesnik. Kot je videti na posnetkih, je bila voda ponekod visoka tudi do meter in pol.
Izredne vremenske razmere pa vladajo tudi na severu Hrvaške, v Karlovcu in okolici. Tja so že prispeli pripadniki civilne zaščite in vojaki, ki prebivalcem pomagajo postavljati zaščitne protipoplavne nasipe. Vodostaj reke Korane bi lahko narastel na 770 centimetrov, če bo še naprej deževalo.