Svet
20 ogledov

Prizanašali niso niti nosečnicam in otrokom

Boko Haram
1/3
EPA
Satelitski posnetki dokazujejo, da sta bili mesti Baga in Doron Baga popolnoma zravnani z zemljo.

Satelitski posnetki, ki jih je danes objavila organizacija Amnesty International (AI), razkrivajo opustošenje, ki je na severovzhodu Nigerije za sabo pustil nedavni napad islamistične skupine Boko Haram. V najnovejšem valu nasilja naj bi bilo ubitih več sto ljudi, čeprav števila žrtev zaenkrat nikomur ni uspelo natančno dokumentirati.

Posnetki razkrivajo, da je bilo v mestih Baga in Doron Baga poškodovanih ali uničenih več kot 3700 stavb. "Te podrobne slike kažejo opustošenje katastrofičnih razsežnosti v dveh mestih, od katerih je bilo eno v štirih dneh skoraj popolnoma izbrisano z zemljevida," je dejal predstavnik AI za Nigerijo Daniel Eyre.

Posnetki so nastali 7. januarja, poleg pa je AI v poročilu o najnovejših grozodejstvih Boko Harama objavil še posnetke območja z 2. januarja. Posnetek opustošenja je prek družbenega omrežja Twitter objavila tudi skupina Human Rights Watch.

Opustošenje razvidno iz primerjave

Glede na slike je bilo v gosto poseljeni Bagi v požarih uničenih nekaj več kot 600 poslopij, v sosednji Doron Bagi pa več kot 3100. Poleg tega na posnetku s 7. januarja niso več vidni čolni na obali jezera Čad, kar potrjuje pričevanja očividcev, da so jih prebivalci uporabili za pobeg.

Po prepričanju AI posnetki podpirajo pričevanja, da je bilo v napadu ubitih več sto ljudi, v vsakem primeru pa bistveno več od 150, na kolikor je število žrtev ocenila nigerijska vlada.

Streljali vse okrog sebe

Priče so za AI povedale, da so borci skrajne skupine streljali vse okrog sebe, pri čemer niso prizanašali niti ženskam - med žrtvami naj bi bila tudi nosečnica med porodom - in otrokom. Ulice naj bi bile polne trupel, pojavile so se celo ocene o 2000 ubitih. Teroristi naj bi poleg tega ugrabili številne ženske.

Natančno število ubitih morebiti nikoli ne bo znano, saj tako mesto Baga kot okoliško območje še vedno nadzoruje Boko Haram. Nigerijske varnostne sile si trenutno prizadevajo območje pridobiti nazaj pod svoj nadzor.

Po navedbah ZN je po najnovejših napadih, ki so se začeli 3. januarja so trajali štiri dni, z območja na severovzhodu države zbežalo približno 20.000 ljudi, od katerih se jih je več kot 11.000 zateklo v sosednji Čad.

Komentarjev 2
  • Lavdan 12:54 15.januar 2015.

    Evropa se bori za svobodo tiska in demokracijo a revežem niti življenja ne privošči. Misionarji jim vcepijo vero zaradi katere potem umirajo, a brani jih nihče. Svet je zlagan do konca. Kje so ti bogovi zaradi katerih ljudje umirajo, naj ...prikaži več se oni stepejo med seboj.