Svet
14 ogledov

Snowden ne bo Islandec

Edward Snowden Reuters
Islandski parlament je zavrnil predlog, po katerem bi nekdanjemu pogodbenemu analitiku ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) Edwardu Snowdnu podelili islandsko državljanstvo.

63-članski islandski parlament je v četrtek zvečer glasoval proti predlogu, ki ga je vložilo šest opozicijskih poslancev, med njimi nekdanji notranji minister Ogmundur Jonasson.

Jonasson je v razpravi v parlamentu med drugim poudaril, da "Snowdna lovijo in se ne more nikamor zateči". Če bi mu Islandija podelila državljanstvo, bi se tako izognili pravni zagati, zaradi katere države ena za drugo zavračajo Snowdnove prošnje za azil.

Islandska vlada je pred tem sporočila, da bo njen odgovor na Snowdnovo prošnjo za azil negativen, saj bi jo moral vložiti na islandskem ozemlju.

Vse prošnje za azil zavrnjene

Edward Snowden, ki je obtičal na mednarodnem terminalu moskovskega letališča Šeremetjevo, je prošnje za azil poslal po faksu na veleposlaništva različnih držav v Moskvi, vse doslej pa so bile zavrnjene, ker bi jih moral vložiti "v živo" na ozemlju teh držav.

Snowden je sicer za azil prosil 21 držav, vendar pa je bila Islandija verjetno na vrhu njegovega seznama, saj je za britanski časnik Guardian dejal, da si želi v državo, s katero deli skupne vrednote, to pa da najbolj velja za Islandijo.

Po današnjih navedbah WikiLeaksa je Snowden za azil sedaj zaprosil še šest drugih držav, vendar WikiLeaks na družbenem omrežju Twitter ni posebej navedel, za katere države gre.

Zaplet na Dunaju

Medtem pa prihajajo na dan nove podrobnosti o incidentu na dunajskem letališču, kjer je moralo v torek zvečer zasilno pristati letalo bolivijskega predsednika Eva Moralesa, potem ko mu je več evropskih držav zaprlo svoj zračni prostor zaradi suma, da se na letalu nahaja Snowden.

Španski zunanji minister Jose Manuel Garcia-Margallo je danes dejal, da so Španiji in tudi več drugim evropskim državam zatrdili, da je Snowden na omenjenem letalu. Pri tem minister ni želel razkriti, kdo jim je dal to informacijo. "Povedali so nam, da so prepričani, da je na krovu letala," je Garcia-Margallo povedal za španske televizijo.

"Do reakcije vseh teh evropskih držav, pa naj je bila pravilna ali napačna, je prišlo ravno zaradi teh informacij. V tistem trenutku nisem mogel preveriti njihove resničnosti, ker je bil potreben hiter odziv," je po poročanju britanskega BBC še dejal Garcia-Margallo.

Izjave španskega ministra so sicer prva uradna potrditev evropskih držav, da je bil incident z Moralesovim letalom povezan s Snowdnom.

Komentarjev 4
  • sprehajalec 21:06 08.julij 2013.

    Mlada sta še fanta, vendar obstaja nekaj, kar noben delodajalec na tem svetu ne mara. To je nelojalnost. Slovenija ima težak problem s tem, v ozadju pa je pomanjkanje morale. Podpišeš za službo, si dobro plačan, čez nekaj let pa ...prikaži več kao moralna dilema. Zakaj ne prej? Pa odpoved delovnega razmerja in potem k novinarjem.

  • privat 08:18 07.julij 2013.

    in eu si pravi...človekove pravice!!

  • mph 23:08 05.julij 2013.

    Kakšno pa je to pojasnilo, da je nekod trdil, da je Snowden gor???? A je morda uradno terorist? Ali obstaja morda mednarodna tiralica? Da jih vse te ni sram, da skočijo na vsak mig z mezincev ameriškega imperija zla.