Svet
781 ogledov

Sodišče: Fašistični pozdrav ni vedno kaznivo dejanje

Italijansko vrhovno sodišče je v četrtek razsodilo, da je fašistični pozdrav kaznivo dejanje, samo če ogroža javni red in če pomeni poskus obujanja prepovedane fašistične stranke. To pomeni, da ta zloglasni pozdrav z dvignjeno desnico ni nujno kazniv, če se izvaja na spominskih dogodkih, kot je bil nedavni množični fašistični pozdrav v Rimu.

Vrhovno oz. kasacijsko sodišče je razsojalo v primeru osmih neofašistov, obsojenih zaradi uporabe tega pozdrava, ki je imenovan tudi rimski pozdrav, leta 2016 na spominski slovesnosti v Milanu.

Razsodilo je, da so rituali, pri katerih udeleženci neofašističnih zborovanj odgovorijo s "prisoten" in rimskim pozdravom, kazniva dejanja, saj spominjajo na geste, ki so značilne za fašistično stranko, ki je bila razpuščena po drugi svetovni vojni. Med kazniva dejanja sodijo po 5. členu zakona Scelba iz leta 1952.

Po tem zakonu pa ta dejanja niso kazniva na spominskih slovesnostih, če ni dokazano, da imajo osebe, ki jih izvajajo, namen ponovno obuditi fašistično stranko, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pri presojanju, ali gre za kaznivo dejanje, lahko sodniki uporabijo tudi zakon Mancino iz leta 1993, ki sankcionira diskriminacijo in nasilje na rasni, etnični, nacionalni ali verski osnovi. Sodišča pa so tista, ki odločijo, katerega od omenjenih dveh zakonov ali oba bodo uporabili.

Predstavnik kasacijskega sodišča Pietro Gaeta je pojasnil, da lahko fašistični pozdrav sodi med kazniva dejanja v okviru zakona Mancino le, ko pomeni konkretno nevarnost za javni red. V zadnjem primeru v Rimu, ko se je na spominski slovesnosti "zbralo več sto fašističnih nostalgikov", pa ne gre za tak primer, je poudaril. Ocenil je, da je italijanska demokracija dovolj zrela, da bo znala ločiti, kdaj gre za dejanje, ki je nevarno za javni red, kdaj pa to ni.

fašisti | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek

Ker je bila osmerica iz Milana obsojena na podlagi zakona Mancino, je kasacijsko sodišče njihovo obsodbo razveljavilo in primer vrnilo pritožbenemu sodišču v Milanu. To bo moralo razsoditi, ali je obstajala "konkretna nevarnost obuditve razpuščene fašistične stranke".

Strokovnjak za ustavno pravo Gaetano Azzariti je za AFP ocenil, da je sodišče potrdilo protifašistične vrednote povojne Italije, saj ohranja, da je poveličevanje fašizma kaznivo dejanje, hkrati pa sodiščem prepušča odločanje. To je po njegovem mnenju uravnotežen pristop.

Po oceni profesorja ustavnega prava Giulia Vigevanija pa bo sodni pregon fašističnega pozdrava še naprej zapleten. "Sam pozdrav ni kaznivo dejanje, to postane, če pomeni nevarnost za obnovo fašistične stranke," je pojasnil in ocenil, da bodo sodišča v 99 odstotkih primerov zavrnila vloge tožilstev.

Odločitev sodišča je bila sicer težko pričakovana v luči nedavnega neofašističnega zborovanja v središču Rima, ki je šokiralo Italijo in na katerem se je več sto ljudi s fašističnim pozdravom spomnilo dveh neofašistov, ubitih leta 1978.

fašisti | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek

Komentarjev 5
  • Kmodri_ 23:37 19.januar 2024.

    Italija dežela fašistov!

  • a3479c8857678e87df3c796b6335aa01be0c1022 16:27 19.januar 2024.

    Sramota. Med vojno so dobili po pički, se spreobrnili v žrtve, da po vojni niso plačevali nobenih resnih reparacij in nosili posledic za 20 let fašističnega terorja in zločinov, zdaj, ko je vse mimo, pa spet serjejo.

  • h4ck3r 15:24 19.januar 2024.

    Hja ker prepoved pozdrava v javnosti v bistvu pripomore k spreminjanju mentalitete oz. razmišljanja in mišljenja ljudi. Pa kdo si je izmišljuje takšne prepovedi...hjao. Če je fašist ali ima takšno mišljenje, ga nobena prepoved pozdrava ne bo spreobrnila, kvečjemu še ...prikaži več bolj podžgala zaradi upora.