Svet
11 ogledov

Srbija bliže EU

Podpis sporazuma je tako po mnenju Beograda kot Bruslja (na sliki Boris Tadić, v Žurnal24 main
Srbija je v Bruslju z Evropsko unijo parafirala sporazum o stabilizaciji in pridruževanju, s katerim se Srbija še bolj približuje Evropski uniji.

Srbski predsednik Boris Tadić je ob parafiranju izrazil zadovoljstvo in upanje na podpis sporazuma v prihodnjih nekaj tednih. "To je zelo pomemben dan za evropsko prihodnost Srbije. Zelo sem zadovoljen in zelo bom srečen po podpisu. Upam, da bo to v naslednjih nekaj tednih," je poudaril v izjavi za medije po parafiranju sporazuma. Evropski komisar Olli Rehn je po parafiranju prav tako poudaril, da je to pomemben korak za Srbijo, ki ji odpira vrata za pridobitev statusa kandidatke za članstvo v EU, a tudi dodal, da nujni pogoj za podpis sporazuma ostaja "popolno sodelovanje" z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu, ki bi moralo privesti do prijetja in predaje vseh preostalih obtožencev, med njimi generala bosanskih Srbov Ratka Mladića.

Srbske obljube glede Mladića
"Če najdete sled, da je Ratko Mladić v Srbiji, ga bomo takoj prijeli in poslali v Haag," je odgovoril Tadić na vprašanje, ali njegovo upanje na skorajšnji podpis sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju torej pomeni, da bo srbska oblast v prihodnjih tednih prijela Mladića. Na vprašanje, kaj bo torej Beograd napravil za podpis, pa je Tadić odvrnil: "Več truda, več truda, več truda. Delamo vse, kar je v naši moči." Sklenitev sporazuma je v interesu Srbije, je poudaril Tadić. Če bodo haaški obtoženci na srbskih tleh, jih bomo prijeli in poslali v Haag, ne zaradi haaškega sodišča ali EU, temveč zaradi nas, zaradi sprave na Balkanu, je pojasnil. "Zaradi naše grozne preteklosti nekateri ne verjamejo, da resnično sodelujemo s sodiščem, ampak poudarjam, da je to v našem lastnem interesu," je povedal.

Tadić tudi o Kosovu

Tadić je v Bruslju zanikal navedbe, da naj bi bil njegov prihod povezan s pogajanji o prihodnjem statusu Kosova. © BOBO

 
Tadić je ob tem jasno zanikal navedbe, da naj bi bil njegov prihod povezan s pogajanji o prihodnjem statusu Kosova. "Mojo navzočnost povezujete s prihodnostjo Kosova. Tega vprašanja ne razumem, čeprav se trudim," je odgovoril na vprašanje novinarjev, ali je njegov obisk povezan s Kosovom, češ da sama parafa ni tako pomembna, da bi zaslužila njegovo navzočnost. "O prihodnjem statusu Kosova se pogajamo na Dunaju, ne v Bruslju," je še poudaril. Pogajanja o prihodnjem statusu Kosova med Prištino in Beogradom potekajo pod okriljem trojke EU, ZDA in Rusije, ki je bila oblikovana v sklopu kontaktne skupine za Kosovo, ki se običajno srečuje na Dunaju. Naslednji krog bo sicer potekal 20. novembra v Bruslju, pogajanja pa se bodo predvidoma končala 10. decembra, ko mora trojka o napredku poročati ZN.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.