Svet

Ste izvedeli kaj koristnega, novega, zanimivega… Kliknite tukaj in Žurnal24 izberite za svoj prednostni vir novic na Googlu.

Trump: "Morda bo nastopil čas, ko ne bomo več razumni"

Donald Trump Epa
Kaj se zdaj dogaja med Iranom in ZDA.

ZDA so v soboto že drugi dan zapored izvedle napade na cilje v Iranu, potem ko naj bi Iran v Hormuški ožini napadel ladjo, ki je plula pod panamsko zastavo. Iranska revolucionarna garda pa je nato, kot je sporočila, izstrelila rakete in drone na ameriško infrastrukturo v Kuvajtu in Bahrajnu, poroča BBC.

Ameriško centralno poveljstvo (Centcom) je v noči s sobote na nedeljo sporočilo, da so kot neposredni odgovor na "nenehno agresijo" proti trgovskemu ladijskemu prometu napadli več ciljev v Iranu.

"Če se bo to zgodilo, bo Iran prenehal obstajati"

"Iranu je bila dana priložnost, da spoštuje sporazum o premirju, vendar se je odločil, da tega ne bo storil, ko so njegove sile izstrelile dron, ki je zadel tanker MT Kiku, ki je plul pod panamsko zastavo," so sporočili.

Pojasnili so, da so napadli okoli deset ciljev v bližini Hormuške ožine, in sicer komunikacijske sisteme, sisteme protizračne obrambe, skladišča dronov ter zmogljivosti za polaganje min.

Donald Trump Mlada lepotica! Magazin Trump o svoji asistentki pravi: "Nikoli me ne bo zapustila" Donald Trump SP 2026 SP 2026 Šport Trump razburil z najavo o finalu

Ameriški predsednik Donald Trump je ob tem znova zagrozil Iranu ter ga posvaril, da bodo ZDA še okrepile napade, če bo Teheran nadaljeval napade na ladje. "Morda bo nastopil čas, ko ne bomo več razumni in bomo prisiljeni z vojaško silo zaključiti delo, ki smo ga uspešno začeli. Če se bo to zgodilo, bo Iran prenehal obstajati," je zapisal na svojem omrežju Truth Social.

Iranska revolucionarna garda pa je nato v izjavi, posredovani državnim medijem, sporočila, da je izstrelila rakete in drone na ameriško infrastrukturo v Kuvajtu in Bahrajnu.

Obe državi sta po poročanju BBC potrdili, da sta aktivirali protizračno obrambo.

ZDA so prve napade na Iran od podpisa sporazuma med državama 17. junija, s katerim je bilo vzpostavljeno premirje in so stekla pogajanja za trajni mir, izvedle v petek. Ameriška vojska je navedla, da je tudi v tem primeru ukrepala kot povračilni ukrep za napad na tovorno ladjo z dronom v Hormuški ožini.

Komentarjev 7
  • Avatar mahatma2
    mahatma2 11:20 28.junij 2026.

    Če bi bil Oranžni in njegova kriminalna politična sodrga okoli njega razumni ne bi napadel Irana in ne bi podpiral Izraela pri pobijanju otrok in nedolžnih. Tudi ribičev ne bi pobijal , tudi Kuibe ne bi obkolil in tako dalje. ...prikaži več Skratka največje pomanjkanje razuma je bilo vedno med nasilnežemi , kar pa tudi je trenutna politična sodrga , ki je na vladi v ZDA. Bo pa čez leta resnična žalost tudi za Slovenijo , ker imamo malega Oranžnega ,bivšega komunajzarja , ki daje podporo tem vojnim zločincem

  • Ender3 10:19 28.junij 2026.

    Iran je zapečatil Trumpovo usodo..Zelo neprijetne stvari se mu dogajajo. https://youtu.be/B1ni9f6EFNk?is=xyepx3pHsZyQvp0u

  • Ender.3 09:34 28.junij 2026.

    samo da je veselo Orožje se vendar proizvaja zato da se uporablja