Statistični urad. "Skupna rast cen hrane v prvih dveh mesecih tega leta je bila višja kot v istem obdobju v prejšnjih petih letih. Letos se je tako hrana v povprečju podražila že za 3,5 odstotka," so zadnji dan februarja ugotovili na Statističnem uradu Republike Slovenije.
"Razlog ocenjevanja ljudi, da se čisto vse draži, je povezan s tem, da se dražijo izdelki in storitve, ki jih pogosteje konzumirajo," nam je povedala Sonja Primožič z Urada Republike Slovenije za makroekonomske analize in razvoj (Umar).
Pri nas se pocenila tretjina
Primožičeva je dejala, da gre pri nas tu predvsem za bencin, zadnji čas pa tudi za hrano. "Poleg tega mediji izpostavljajo podražitve, nikoli pa pocenitev," je dodala. Večina izdelkov pa se vseeno draži. "Na podlagi razpoložljivih podatkov se je po naši oceni lani podražilo slabih 62 odstotkov proizvodov oziroma storitev, dobrih 33 odstotkov se jih je pocenilo, okoli petim odstotkom pa se cene niso spremenile."
Sonja Primožič, UmarMediji vedno izpostavljajo podražitve, nikoli pa pocenitev.
V času evra cenejši
Od 256 izdelkov se jih je v zadnjih 10 letih realno podražilo le 110, 146 pa se jih je, če odštejemo inflacijo, dejansko pocenilo. To je pokazala raziskava nemškega Sterna; vseeno pa ljudje menijo, da si lahko od uvedbe evra leta 2001 privoščijo manj. "Z dva tisoč markami se je dalo preživeti, s tisoč evri se ne da," so kljub statistiki sklenili pri Sternu.