Nekateri bencinski servisi v Istri, Slavoniji in v okolici Varaždina so ostali brez dizelskega goriva. Razlog za to so visoke nabavne cene in spremljajoče uredbe hrvaške vlade, trdijo v hrvaški Zvezi malih naftnih trgovcev.
Hrvaška vlada je danes na dopisni seji še za dva tedna podaljšala obstoječe ukrepe na področju pogonskih goriv, s katerimi skuša blažiti energetsko krizo. Cene bodo tako vsaj do sredine julija ostale enake.
Izven hrvaških avtocest 95-oktanski bencin stane 13,50 kune (1,76 evra), dizel 13,08 kune (1,71 evra). Na avtocestah 95-oktanski bencin stane 14,57 kune, dizel pa 14,06 kune. Z novo odločbo vlade so se fiksirale tudi veleprodajne cene pogonskih goriv, s čimer naj bi zaščitili male distributerje. A ti nikakor niso zadovoljni.
Ministar @davorfilipovic2: Ove odluke koje donosimo su privremenog karaktera, ali su potrebne kako bismo spriječili snažniji udar na standard građana, a istovremeno pomogli gospodarstvenicima da ostanu na nogama i zato smo intervenirali i u veleprodajne cijene. pic.twitter.com/mD9yfD2xkn
— Vlada Republike Hrvatske (@VladaRH) July 4, 2022
Nabava dizelskega goriva se nekaterim malim trgovcev ne izplača, zato ga niso nabavili, poroča 24sata. Omenjeni portal navaja, da sta vsaj dve črpalki v Istri ostali brez dizla, enako se je zgodilo z enim servisom v Slavoniji in enim v bližini Varaždina.
"Nekatere črpalke so že zdaj ostale brez dizla. Niso ga nabavljale, ker se jim ne izplača. Vsi že osem mesecev delamo 'minus' in to je za nas nesprejemljivo. Kmalu nam ne bo preostalo drugega, kot da zapremo bencinske servise," je za 24sata dejal Armando Miljevac, predsednik Zveze malih naftnih trgovcev.
Dodal je, da v prihodnjih dneh od vlade pričakujejo pojasnila, kaj fiksiranje veleprodajnih cen pomeni za male trgovce oziroma distributerje.
Za napolnitev povprečnega avtomobilskega rezervoarja s prostornino 50 litrov boste torej na Hrvaškem odšteli 1,85 evra manj kot pri nas (za 95-oktanski bencin) oziroma pet evrov manj (za dizelsko gorivo).
Kockastim se, jebe za državljane, hočejo ohranjat cene samo za to, da čimbolj izkoristijo turistično sezono. Dvorezen meč, ki jih bo na koncu drago stal. Bolje bi bilo slediti Orbanovi politiki, ki gre edina na roke domačim potrošnikom.