Na Facebooku se kot požar širi zapis novinarja Slobodana Mufića, Hrvata, ki se je z družino preselil na Švedsko. V zapisu kot oče 11-letne deklice opisuje izkušnjo s tamkajšnjim šolskim sistemom.
Izpostavi, da deklica vse potrebno za izobraževanje dobi v šoli, kamor se je vpisala lanskega avgusta. Na takratno vprašanje očeta ravnatelju, kaj mora deklica prinesti v šolo, je ravnatelj povedal, da ničesar, da bo vse potrebno dobila v šoli in da bo morala skrbeti le za to, da bodo baterije njenega iPada polne. Ravnatelj je dodal, da bo deklica iPad dobila v šoli, da ji bo na ta način lažje prebroditi jezikovne razlike, saj jezika še ne zna.
V šoli bo brezplačno dobila zajtrk in kosilo, vsak dan imajo otroci na voljo dva menija, mesnega in vegetarijanskega. Ravnatelj je poleg tega očetu svetoval, da doma govorijo v hrvaščini in da bo 11-letnica obiskovala ure hrvaškega jezika. V njeni šoli učitelja za ta predmet sipcer nimajo, imajo pa ga v bližnjem mestu, kamor jo bo na stroške šole odpeljal taksi, ki jo bo čakal na šolskem dvorišču.
Oče je nadalje za Večernji list povedal, da njegova hčerka skupaj z ostalimi v šoli pomaga zlagati drva, kuha in pospravlja. Učitelji otroke posebej vzpodbujajo, da se ukvarjajo s športom, da čim več berejo in se učijo računalništva.
Švedski starši plačajo le podaljšano bivanje otrok, ki jim je na voljo do 17.30. Najvišji strošek slednjega znaša dobrih sto evrov. Šole jih vodijo na brezplačne izlete, organizirajo naravoslovne dneve, vse brez dodatnih stroškov za starše. Ti izlet ali naravoslovni dan plačajo le v primeru, če mora šola za te potrebe najeti avtobus.
Vse ostalo, kar je v lasti države; javni prevoz, muzeji, gledališča, športne dvorane in podobno šolam dajejo v brezplačno uporabo, je za Večernji list še opisal Mufić. Njegova hčerka hodi v razred, v katerem je 32 učencev. V razredu sta vedno dve učiteljici, po potrebi se jima pridruži še tretja. Pogosto otroke vodijo v naravo, kjer poteka pouk.
Objava hrvaškega novinarja na Facebooku je naletela na številna odobravanja in komentarje na spletnem omrežju.
Davčna stopnja je na Švedskem je koliko? Dohodnina je koliko? Neplačevanje davkov ali ne izdajanje računov je pri njih sramota. Slovenceljni se s tem bahajo !
Ne vem zakaj članek objavljajo pri nas, če je družina od dole.
Že 11 letnike v šolah poneumljajo z zastarelo tehnologijo Apple.