Na posnetkih, ki jih je na svojem Facebook profilu objavil The Navy Seal, se vidi dvanajst dečkov; vsi so v relativno dobrem stanju, čeprav vidno izčrpani. Vsak se je predstavil snemalcu in pozdravil s tradicionalnim pozdravom. Ogrnjeni so v odeje, edina svetloba so reflektorji, ki so jih reševalci prinesli s seboj.
#BREAKING Fresh navy video shows Thai cave boys in 'good health' pic.twitter.com/q8rNlk1m2q
— AFP news agency (@AFP) 4 July 2018
Potapljači jih učijo potapljanja, trenirajo mirno dihanje," je na tiskovni konferenci povedal Narongsak Osotthanakorn, vodja reševalne ekipe. "Narasle vode v podzemni jami so vendarle še previsoke, da bi dečke lahko rešili. Za zdaj ne kaže drugega kot čakanje."
V jami je poleg trenerja dečkov tudi vojaški zdravnik, ki se jim je pridružil, ko so jih odkrili, in medicinska sestra. Zdravnik je povedal, da so preživeli tako, da so pili vodo, ki je kapljala s kapnikov.
Nove skrbi
Situacija je močno nepredvidljiva; da so reševalci prispeli do ujetih dečkov, so morali pod vodo plavati več sto metrov. Gre za mračne, ozke in blatne tunele, polne vode, ki predstavljajo velik izziv tudi izkušenim potapljačem. Za neizkušene otroke, ki so po večdnevnem zajetju pod zemljo močno oslabljeni, bi lahko bila pot pogubna.
Reševalce še bolj skrbi dejstvo, da je sezona monsunov v tem predelu sveta komaj na začetku in da vremenoslovci tudi v prihodnjih dneh pričakujejo nove izdatne padavine.
Zaradi vsega tega nekatere ocene, da bi otroci utegnili v jami preživeti prihodnje štiri mesece, niso pretirane.
človeške ribice