Svet
929 ogledov

Zaporo za tri ure podaljšali, da so pospravili za seboj

Novi Sad protesti Profimedia Prva dva februarska dneva so Novi Sad zasedli protestniki.
Po množičnem protestu so očistili prizorišče, zato je bila zapora podaljšana.

Z odprtjem zadnjega mostu - Mostu svobode - se je v nedeljo pozno popoldne končala zapora treh mostov v Novem Sadu, s katero so študentje zaznamovali tri mesece od tragične nesreče, v kateri se je zrušil nadstrešek novosadske železniške postaje, poročajo srbski mediji. Zaporo so sicer podaljšali za tri ure zaradi čiščenja prizorišča protestov.

Na protestih v Novem Sadu se je v soboto zbralo več deset tisoč študentov in državljanov, ki so v okviru akcije Trije meseci - trije mostovi blokirali Most svobode ter Varadinski in Žeželjev most. Zadnja dva so blokirali približno tri ure, zapora prvega pa naj bi se končala v nedeljo ob 15. uri, a so nato izglasovali podaljšanje za tri ure, da so očistili prostor, na katerem so protestirali od sobote.

Zapora mostov v Novem Sadu je del širših protestov študentov, ki zahtevajo odgovornost oblasti in pravico za žrtve novembrskega zrušenja nadstreška na novosadski železniški postaji, v katerem je umrlo 15 ljudi. Protesti so usmerjeni proti korupciji in netransparentnosti, ena od zahtev je tudi objava dokumentacije obnove novosadske železniške postaje.

Slednjo naj bi ministrstvo za gradbeništvo, promet in infrastrukturo že objavilo skupaj s celotno dokumentacijo izvedbe projekta izgradnje železniške proge Beograd-Subotica-državna meja z vsemi objekti, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Tudi v Nemčiji in Avstraliji

Novi Sad protesti | Avtor: Profimedia Profimedia

Protesti so v soboto potekali v več kot 20 srbskih mestih, zborovanja v podporo srbskim študentom pa so se odvila tudi zunaj Srbije, med drugim v Zagrebu, Splitu, Berlinu, Bostonu in Melbournu.

Gibanje je akcije zaostrilo po nasilju nad protestniki, ki se vsak dan s 15 minutami molka poklonijo žrtvam. V treh mesecih se jim je na ta način poklonilo več sto tisoč ljudi na ulicah več kot 130 mest po državi. Študentsko gibanje medtem pridobiva podporo. Največji protesti so bili v Beogradu 22. decembra in 27. januarja, ko se je po nekaterih ocenah v dveh dneh zbralo več kot 200.000 ljudi.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 4
  • atamama 08:45 04.februar 2025.

    Hehehe, prevod : ''Poročila kažejo, da so vplivali že na Srbijo in nevladne organizacije, ki se na ta način financirajo iz ZDA. Tako so številne nevladne organizacije v Srbiji priznale, da jim zmanjkuje denarja za številne projekte.'' Toliko o ''srbski vstaji''...

  • bleki 17:41 03.februar 2025.

    Naši šrudentje pa jokice stokice. Mami dej dnar.

  • Naklonsky 08:04 03.februar 2025.

    Brez veze.

Sorodne novice