S hrvaškega otoka Čiovo prihajajo posnetki množičnega pojava primorske plenilke, ki po besedah strokovnjaka niso prvi v letošnjem letu. Z ogrevanjem ozračja pa lahko takšnih množičnih pojavov pričakujemo še več.
Niso nevarni, a lahko ugriznejo
Prebivalci vasi Žedno na Čiovu imajo težave s primorsko plenilko, ki so povsod, piše 24Sata.
Dalmacija Danas je objavila videoposnetek, ki prikazuje, s čim se vsak dan borijo prebivalci na Čiovu.
Niko Kasalo, strokovnjak iz laboratorija za evolucijsko genetiko na Inštitutu Ruđer Bošković, ki se ukvarja z evolucijo genoma ter raziskuje kobilice na Hrvaškem in v svetu, je za 24Sata povedal, da to ni prvi letošnji množični pojav na Hrvaškem. "Pred nekaj dnevi sem prejel informacijo o velikem številu osebkov iste vrste v Splitu. Lani smo imeli množične izbruhe v Omišu, Splitu in Kaštelu," je dejal.
"Niso strupene, škodljive ali agresivne, zato ni nevarnosti, vendar bodite previdni pri rokovanju z njimi, saj lahko precej močno ugriznejo. Glede na podnebne spremembe lahko pričakujemo, da bodo takšne situacije pogostejše kot doslej," je še dejal strokovnjak.
Primorska plenilka ali Decticus Albifrons
Kot pojasnjujejo v Krajinskem parku Sečoveljske soline je primorska plenilka največja pri nas živeča dolgotipalčnica in lahko ugrizne tudi človeka.
"Najdemo jo v obmorskih krajih, v solinah, in sicer v njenih izrazito suhih predelih, na nasipih v solnih poljih in na brežinah prekopov. Dejavna je podnevi in jo najpogosteje vidimo viseti z glavo navzdol na steblikah ruderalnih rastlin, npr. na medeni detelji," opisujejo.
V večjem številu se pojavi v juliju, videvamo pa jo do jeseni: "Oglaša se zelo visoko in sprva obotavljivo, tako da lahko njeno oglašanje celo zamenjamo za ptičje petje, potem vse glasneje, dokler s škripajočim glasom napeva ne sklene."
Preberite še prispevek o tem, kako se zdaj vse bolj širi nevaren ognjeni črv TUKAJ.
dezurni@styria-media.si
A nimajo nobene kitajske restavracije?
Hamburgerji na Hrvaškem bodo kar skakali po krožniku...:))