Dnevne sobe so izraz prebivalcev doma. Napolnjene z igračami ali pospravljene do potankosti – s pogledom na dnevno sobo bomo o stanovalcih lahko izvedeli ogromno. Oprema dnevne sobe naj bo funkcionalna, ob tem pa naj poudarja vaš oseben stil opremljanja. Česa nikakor ne sme manjkati? Udobnega kavča, omar za shranjevanje in vaše osebne note. Zbrali smo pet nasvetov notranjih oblikovalcev kaj upoštevati pri opremljanju dnevne sobe.
Nasvet 1: Kako pravilno razporediti opremo v dnevni sobi?
Razporeditev opreme naj bo funkcionalna. Predvsem je pomembno, da je med posameznimi kosi dovolj prostora in se lahko v prostoru udobno gibljete. Trenutno je izjemno priljubljeno, da oblazinjeno pohištvo ne postavite ob steno, ampak prostostoječe v center sobe, kjer tvorijo središče dnevne sobe. To je seveda možno le v večjih sobah, saj boste s takšno postavitvijo izgubili kar nekaj prostora.
Pri dodajanju ostale opreme bodite tudi vedno pozorni na arhitekturo prostora. Kje se nahajajo okna in vrata? Kako najbolje izkoristiti kote in poševne stene v mansardi? Kako lahko s pomočjo omar večji dnevno-bivalni prostor najlažje razdelite na več enot?
Nasvet 2: Ustvarite središče – oblazinjeno pohištvo in mize za dnevne sobe
Oblazinjeno pohištvo je prav gotovo središče vsake dnevne sobe. Glede na njen izgled in postavitev boste izbrali in porazdelili ostalo opremo po dnevni sobi. Mnogi notranji oblikovalci svetujejo kavč v nevtralnih barvah, ki se bo zlil s prostorom. Lahko se pa seveda odločite tudi za »statement piece« - kavč v kričeči barvi ali z izstopajočim vzorcem, ki bo pritegnil vse poglede.
Hitro boste ugotovili, da so del središča vsake dnevne sobe tudi mize za dnevne sobe oz. klubske mize. Na njih boste med filmskimi večeri odložili pokovko ali pa kozarec vina po dolgem delovnem dnevu. Če se odločite za nevtralen kavč, lahko za klubsko mizo izberete nekoliko bolj izstopajoč dizajn. Trenutno so zelo priljubljene klubske mizice iz masivnega lesa ali modernejše različice iz kombinacije lesa in kovine.
Nasvet 3: Televizijo postavite na optimalno mesto – dnevni regali
Najbolj "problematična" bo po vsej verjetnosti pravilna umestitev televizije. Pazite, da na njo skozi okno ne sije direktno sonce oz. lahko okno brez težav prekrijete, ne da bi v prostoru zmanjkalo preveč svetlobe. Sončni žarki se bodo namreč odbijali od televizijskega zaslona in tako bo gledanje filmov podnevi težavno. Prav tako pazite, da na televizijo direktno ne sveti kakšno svetilo.
Pogled na televizijo naj bo z oblazinjenega pohištva čim bolj frontalen in neoviran. Pomembno je tudi, da je televizija na primerni višini in boste s sedežne garniture naravnost gledali na njo. Najlažje je, da izberete primerni dnevni regal, ki se bo zlil z ostalo opremo v prostoru. Pri opremljanju torej začnite pri mestu za televizijo in kavč, nato dodajajte ostale kose opreme.
Nasvet 4: Ne pozabite na prostor za shranjevanje – omare in vitrine za dnevne sobe
Prostora za shranjevanje nikoli ni dovolj. To velja tudi za dnevno sobo, kjer bomo hranili najrazličnejše zadeve, od družabnih iger in starih DVD-jev do knjig in dodatnih blazin. Zato v dnevno sobo nujno tudi umestite omare, kamor boste lahko vse shranili. Odlično se odnesejo različni regali za dnevne sobe s kombinacijo polic in zaprtih elementov.
V vitrine za dnevne sobe boste lahko shranili vse spominke iz potovanj, najljubše knjige ali dragoceno posodo, ki ste jo podedovali. Na odprte regale postavite dekoracijske kose, ki izražajo vaš oseben okus in življenjsko pot.
Nasvet 5: Tudi svetloba igra pomembno vlogo
Idealna dnevna soba ima velika okna skozi katera v prostor pride veliko dnevne svetlobe. V večernih urah svetlobo sonca nadomestite s svetilkami, ki dajejo toplo svetlobo. Tako bo v dnevni sobi še posebej udobno. V prostor umestite stropno svetilko, lahko pa dodate še stoječo svetilko ob sedežni garnituri, ki jo uporabite za branje, in stenske svetilke, ki bodo ustvarile romantično vzdušje. Na klubski mizici naj nikoli ne manjka tudi dišeča sveča za prav posebne večere.