Vizita za živali > Festival
2602 ogledov

Mikrosporija in trihofitija: najbolj znani glivični obolenji kože pri živalih

Mačka Epa
"Mikrosporija oziroma trihofitija je ozdravljiva tako pri živali kot pri človeku. Potrebno je imeti le potrpežljivost in vztrajnost pri zdravljenju živali."

"Najbolj znani glivični obolenji kože pri živalih sta prav gotovo mikrosporija in trihofitija. Povzročajo ju glivice iz rodu Microsporum in Trichophyton," opisuje dr. vet. med. Maja Amon, veterinarka male prakse pri Tačka veterina & trgovina.

Bolezen prizadene kožo in dlako: "Včasih lahko mine celo sama od sebe. Je ozdravljiva, vendar pa je pod drobnogledom zaradi možnega prenosa bolezni na ljudi. Med domačimi živalmi se bolezen najpogosteje pojavlja pri mačkah in govedu."

Tačka, veterina & trgovina, bo tudi na Festivalu ljubiteljev živali v Novi Gorici, 10. junija. Nudili bodo dežurno veterinarsko pomoč, brezplačne nasvete (lahko jih obiščete s kosmatinci), na stojnici pa bo možno tudi kupiti (in aplicirati) optimalno zaščito proti vsem vrstam parazitov (notranjih in zunanjih – gliste, klopi, bolhe in tako dalje). Poleg tega obljubljajo še odlične in zdrave priboljške za kosmatince ter dietno hrano za živali. Njihov slogan je: Za male in velike poskrbimo do zadnje pike, poslovalnice veterine in trgovine Tačka pa najdete v Celju, Trbovljah, Podčetrtku, Rogaški, Šmarju in v Šentjurju, kjer imajo tudi sodobno bolnico za male živali. Več na www.tacka-veterina.si

Spore lahko preživijo več kot dve leti

Kot pojasnjuje veterinarka, je mikrosporija nalezljiva bolezen, ki se prenaša s kontaktom z obolelo živaljo, človekom, možen pa je tudi prenos iz okolja.

Spore lahko na primer na ležišču preživijo tudi dve leti ali več. Dodaja, da so lahko mačke tudi prenašalke, čeprav ne kažejo kliničnih znakov bolezni. Pogosteje zbolijo mladiči in živali s slabšim imunskim odzivom.

Pri mačkah predstavlja mikrosporija veliko težavo v zavetiščih, kjer se pogosto srečujejo s to boleznijo, ker pri njih najdejo zavetje bolne, zavržene in prestrašene živali, ki predstavljajo rizično skupino za obolenje. 

Dr. vet. med. Maja Amon, veterinarka male prakse pri Tačka veterina & trgovina

Okrogel predel kože brez dlake

Klasičen znak bolezni je okrogel predel kože brez dlake, opisuje veterinarka: "Kožo pokrivajo luske ali kraste. Brezdlačna mesta, poškodovane dlake ali vnetja kože se pojavljajo okoli oči, po ušesih, nosu, nogah, repu, lahko pa bolezen zajame celo telo."

Bolezen | Avtor: Profimedia Profimedia

Opozarja pa, da mikrosporija spominja tudi na druga obolenja, zato je težko postaviti zanesljivo diagnozo samo s pregledom. "Pri malih živalih si veterinarji pomagamo s posebno svetilko, t.i. Woodovo svetilko. Nekaj sevov, manj kot polovica, povzročitelja Microsporum canis, ki se pojavlja predvsem pri mačkah in psih, oddaja pod ultravijolično svetilko posebno fluorescentno zelenomodro barvo. Če pri pregledu z Woodovo svetilko ne ugotovimo ničesar, ne moremo zagotovo reči, da bolezen ni mikrosporija. Za postavitev natančne diagnoze je potrebno odvzeti vzorec dlake z roba spremembe ali prečesati cel kožuh ter vzorec poslati v laboratorij, da izolirajo povzročiteja. To traja nekaj dni, rezultat pa je zanesljiv," je natančno opisala.

 

Na udaru predvsem otroci, starejši in ljudje s slabšim imunskum sistemom

Kot pojasnjuje veterinarka, spada bolezen med zoonoze, kar pomeni, da se prenaša na ljudi. Prenos sicer po njenih besedah ni enostaven, so pa na udaru predvsem otroci, starejši in ljudje s slabšim imunskum sistemom.

Ob ugotovitvi mikrosporije pri ljudeh moramo poleg domačih živali pomisliti tudi na glodavce, ki so prav tako lahko vir prenosa bolezni. Ker gre za prenosljivo bolezen in zoonozo, je potrebno vsak sum na mikrosporijo oziroma trihofitijo sporočiti veterinarju. Ta bo žival pregledal in potrdil ali ovrgel sum in primerno ukrepal, da ne bo prišlo do večjih nevšečnosti. 

Dr. vet. med. Maja Amon, veterinarka male prakse pri Tačka veterina & trgovina

Potrebna je potrpežljivost

Kaj pa zdravljenje? "Lokalno s kopanjem ali mazanjem se zdravi samo posamezne manjše spremembe na koži predvsem pri malih živalih. Ob resnejši obliki mikrosporije in trihofitije pa je potrebna sistemska terapija s tabletami ali injekcijskimi pripravki in drugimi oblikami zdravil," opisuje veterinarka. 

Bengalska mačka ni tiger Slovenija Na Žurnalovem festivalu tudi ta edinstvena pasma mačk Ameriška akita - Psarna Ferapede Čuvaj Slovenija Pasma, ki spominja na medveda

Terapija traja po njenih navedbah več tednov do dveh zaporednih negativnih preiskav. Poudarja, da je pomembno, da oboleli živali nudimo kakovostno hrano in redno odpravljamo zunanje in notranje zajedavce. Potrebno je razkuževati tudi prostor, kjer se je žival nahajala in predmete, s katerimi je prišla v stik. "Pri manipuliranju z obolelo živaljo, čiščenju ter razkuževanju je priporočljiva uporaba zaščitnih rokavic," svetuje.

Dodaja, da ne gre za zelo nevarno bolezen. Znaki se pojavljajo samo na koži in še to pri imunsko šibkejših organizmih: "Mikrosporija oziroma trihofitija je ozdravljiva tako pri živali kot pri človeku. Potrebno je imeti le potrpežljivost in vztrajnost pri zdravljenju živali."

dezurni@styria-media.si