Svetovni dan prosto živečih živalskih in rastlinskih vrst (World Wildlife Day), ki ga je leta 2013 razglasila Generalna skupščina Organizacije združenih narodov (OZN), bomo letošnjega 3. marca obeleževali že tretjič.
Na ta dan je bila leta 1973 v Washingtonu sprejeta Konvencije o mednarodni trgovini z ogroženimi prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami (CITES ali Washingtonska konvencija). "Prihodnost prosto živečih vrst je v naših rokah", je slogan, ki bo ob letošnjem 3. marcu pripomogel k ozaveščanju javnosti o pomenu biotske raznovrstnosti in številnih prednosti, ki jih ta zagotavlja za ljudi. "Letošnji svetovni dan je posebej posvečen varstvu in ohranjanju afriških in azijskih slonov," pojasnjujejo na našem okoljskem ministrstvu.
"Pri ohranjanju prosto živečih vrst se soočamo s številnimi izzivi. Največje nevarnosti za te vrste so izguba habitatov, poleg tega jih ogrožajo tudi številne človekove aktivnosti, kot so prekomerna paša, kmetijstvo in gospodarski razvoj. Nezakonit lov in trgovina s prosto živečimi vrstami, ki ga vodijo mednarodno organizirane kriminalne združbe predstavljata veliko neposredno grožnjo za številne vrste," opozarjajo. Dodajajo, da so sloni, luskavci, nosorogi, morski psi, tigri in nekatere drevesne vrste prav zaradi tega v svetovnem merilu med najbolj ogroženimi.
Pobitih 100.000 slonov
Ocenjuje se, da je bilo med leti 2010 in 2012 pobitih približno 100.000 slonov, in sicer zaradi mednarodne trgovine s slonovino. "Čeprav se kažejo pozitivni premiki v boju z nezakonito trgovino s temi vrstami, bo za konkretne rezultate treba postoriti še marsikaj. Za to pa je potrebno sodelovanje vseh nas," pravijo.
Za trgovanje z morskimi datlji v zapor
V Sloveniji za izvajanje konvencije CITES in predpisov EU, ki urejajo področje mednarodne trgovine z ogroženimi vrstami deluje Medresorska delovna skupina za preprečevanje nezakonite trgovine z ogroženimi prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami. Skupino sestavljajo nadzorne službe (policija, inšpekcija in carina) ter upravna organa (MOP in ARSO).
Člani delovne skupine usklajujejo aktivnosti v Sloveniji in si izmenjujejo informacije o novostih in dogodkih na ravni EU ter na globalni ravni. Slovenija je zaradi svoje prehodne lege, med drugim, zanimiva tudi za tihotapljenje prosto živečih vrst ter njihov vnos na območje EU.
Inšpektorji so opravili inšpekcijski pregled pri 16-ih zavezancih. Pravnim osebam, so bila izdana štiri opozorila po Zakonu o inšpekcijskem nadzoru za odpravo nepravilnosti, to je ureditvijo ustreznih evidenc o porabi medvedjega mesa in dve opozorili po Zakonu o prekrških, kjer zavezanca nista imela potrebnih vnaprej izdanih potrdil ARSO.
Slovenska policija je v letu 2015 v sodelovanju s hrvaškimi kolegi obravnavala primer nezakonite trgovine z morskimi datlji. V Sloveniji je bilo zaseženih okoli 30 kg teh zavarovanih školjk ter podanih 13 kazenskih ovadb zoper 12 oseb, na Hrvaškem pa je bil dvema osebama odrejen pripor.