Vizita za živali > Novice
18 ogledov

"Počivaj v miru Bramble Cay"

Veliki koralni greben, Avstralija Žurnal24 main
Majhen glodavec, ki spominja na sivo miško, je izumrl zaradi podnebnih sprememb.

Sivi miši podoben manjši glodavec, ki je živel na majhnem otočku sredi avstralskega koralnega grebena, je prva dokumentirana živalska vrsta, ki je izumrla zaradi podnebnih sprememb. Dvigovanje gladine morja je namreč uničilo rastlinje, v katerem je živel in s katerim se je hranil, poroča nemške tiskovne agencije dpa.

Na socialnih omrežjih lahko zasledimo številne objave in komentarje razočaranih ljudi: "Počivaj v miru Bramble Cay.", "Ni jih več med nami", "Lahko pričakujemo še več takšnih zgodb" ...

Glodavec vrste bramble cay melomy je živel in tudi dobil ime po manjšem otočku, imenovanem Bramble Cay, ki leži v otočju Torres Strait na severovzhodu Avstralije.


Skupina avstralskih znanstvenikov je več let spremljala življenje malega glodavca. Žival so nazadnje videli leta 2009, je za dpa povedal Luke Leung, eden od znanstvenikov, ki so proučevali omenjeno vrsto glodavcev in za avstralsko vlado tudi spisali poročilo o izumrtju te živalske vrste.

"S precejšnjo gotovostjo lahko trdimo, da je Avstralija izgubila še eno vrsto sesalca," je navedeno v poročilu, ki so ga znanstveniki izdali pretekli teden. Glavni razlog za izumrtje bramble cay melomyja so visoke plime in močne nevihte, ki poplavljajo mali otoček, na katerem je glodavec živel, je pojasnil Leung, ki sicer predava na Univerzi v Queenslandu.

 

Žival je na otočku živela več stoletij. Sam otok je dolg zgolj 300 metrov in širok 100 metrov, je pojasnil Leung.

Kot je dejal za dpa, so od leta 2009 večkrat obiskali otok, nastavljali so pasti, opremljene s kamerami, a se v vsem tem času vanje ni ujel več niti en primerek bramble cay melomyja. "Ni več njihovih stopinj, ni njihovih iztrebkov. Lahko potrdimo, da na otoku ni več niti enega predstavnika vrste bramble cay melomy. Zato smo jo razglasili za izumrlo," je še pojasnil Leung.

Po besedah avstralskega znanstvenika gre tu za edinstven primer, podnebne spremembe pa so najverjetnejši razlog za to.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.