Vizita za živali > Novice
508 ogledov

Tako reševalci rešujejo 90 preživelih kitov

Kiti na obali EPA
Na obali Nove Zelandije je nasedlo več kot 400 kitov. Le še okoli 90 jih je živih in reševalci se trudijo, da bi jih spravili nazaj v morje, a so se številni vrnili nazaj na obalo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na obali Nove Zelandije je nasedlo več kot 400 kitov. Le še okoli 90 jih je živih in reševalci se trudijo, da bi jih spravili nazaj v morje, a so se številni vrnili nazaj na obalo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Skupno je preko noči na eni od plaž polotoka Farewell Spit na Južnem otoku nasedlo 416 mrkih pliskavk. Preden so jih odkrili, jih je okoli 250 že poginilo, je sporočil državni urad za varstvo narave DOC.

"Grozno je videti te lepe živali v takem stanju. Tudi za reševalce je to stresna in travmatična situacija, ko vidijo na stotine mrtvih kitov na obali," je izjavila ministrica za varstvo narave Maggie Barry.

Okoli 50 jih je odplavalo

Čez dan so že poskušali spraviti nazaj v morje okoli 130 kitov, a jih je le okoli 50 odplavalo iz zaliva, ostali pa so se vrnili na obalo. Reševalci in prostovoljci so jim skušali to preprečiti tudi z živo verigo v morju, a so bili le deloma uspešni. Pri reševanju sicer sodeluje okoli 500 ljudi, poroča AFP.

Glede na podatke DOC je nasedlo rekordno število kitov v zadnjih letih. Odkar na Novi Zelandiji beležijo tovrstne dogodke - to je od 19. stoletja - je to tretji največji v državi. Leta 1918 je na otokih Chatham nasedlo okoli 1.000 kitov, leta 1985 pa v Aucklandu 450.

Farewell Spit, 32-kilometrski polotok na skrajnem severovzhodu Južnega otoka, sicer v Novi Zelandiji velja za "past za kite". Nazadnje je leta 2015 tam nasedlo okoli 200 mrkih pliskavk. Le okoli 60 so jih uspešno rešili.

To ostaja skrivnost

Vzroki za to, da kiti nasedejo na obali, ostajajo skrivnost, znanstveniki pa domnevajo, da so povezani bodisi z boleznijo bodisi vremenskimi pojavi, navaja AFP.

Mrke pliskavke se tudi močno zanašajo na svoj organ, ki je podoben sonarju, ki pa slabo "deluje" na peščenem in blatnem dnu Farewell Spita, in kiti morda mislijo, da so še vedno v globoki vodi. Ker pa so ti kiti tudi zelo družabni, mnogi prihitijo na pomoč, ko kdo zaide v težave, je za AFP pojasnil morski biolog Jochen Zaeschmar.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.