Vizita za živali > Novice
1083 ogledov

Zloraba živali: dve leti zaprt v kopalnici

Aki Srce za bulle
Kuža Aki je kljub nesrečnemu življenju ljubezniv kuža, ki si srčno želi v nov topel dom. V skupini Srce za bulle takšnim “nikogaršnjim” kužkom pomagajo tudi s prodajo umetnin. Bližata se razstava in dražba.

“Pred kratkim smo  bili obveščeni o kužku, ki naj bi dve leti živel v kopalnici. Marsikdo bi si ob tem mislil, da mu ni hudega, vendar je dejansko šlo za zlorabo,” opisuje Nataša Varmaz is skupine Srce za bulle. Kuža, ki so ga poimenovali Aki, je po njenem pripovedovanju le redko videl travo in odšel na svež zrak. Živel je izoliran v kopalnici, kjer je zaradi svojega živahnega karakterja pristal že kot mladiček.

“Takšna izolacija psa, ki je krdelna žival, pusti na psu velike psihološke posledice in ni nedolžna. Tak pes se zapre vase, dneve preživlja sam s seboj in zelo trpi,” pravi. Dodaja, da je bil kuža brez kakršnekoli pozornosti. Vse kar je poznal, so bile ploščice in posoda za hrano. Ko so ga odpeljali v začasni dom, je sprva kazal veliko nezaupanje do moških, po drugi strani pa je imel velikansko željo po druženju in ugajanju.

“Žalostno, da si ljudje omislijo psa, kot bi kupovali plišasto igračo. In tako pride do zlorab, ki si jih nobeno živo bitje ne zasluži,” pravi Nataša.

Aki | Avtor: Srce za bulle Srce za bulle
V oskrbi imajo trenutno nekaj psov, ki bodo v kratkem oddani v nov dom. Opozarja, da jim brez srčnih ljudi, ki pomagajo na razno razne načine, ne bi uspelo.

Aki je trenutno nameščen v prekrasnem začasnem domu, kjer čaka na oddajo oziroma na svoj novi dom. “Je samček z veliko energije in izrednim čutom za ugajanje človeku. Ima veliko željo po učenju, predvsem pa ljubeznivostjo do vsega, kar mu pride naproti. Star je dve leti, cepljen, čipiran, pred kratkim tudi kastriran,” opisuje Nataša. Dodaja, da bo Aki vesel vsakega obiska in srčnega ter odgovornega skrbnika.

Lahko pomagate z nakupom umetnine

“K razstavi smo pristopili predvsem z vidika povezovanja umetnosti, talenta, ter tega, kar imamo vsi najraje. To so psi. Pa ne kar vsi psi, ampak psi, ki so nikogaršnji in potrebni pomoči,” nam je pojasnila Nataša. Čeprav so njihova največja strast psi tipa bull, ki jih imajo vsi člani skupine tudi doma, pomagajo vsem psom, ne glede na vrsto.

Natašo so kužki tipa bull očarali s svojo karizmo in izraznostjo obraza, “s svojimi očmi, ki ne prekrivajo njihove duše in karakterja.” Zato jih tudi najpogosteje vključuje v svoje umetnine. “Seveda pa je celotno ustvarjanje povezano z reševanjem psov,” pravi in dodaja da sta tako razstava kot prodaja umetnin povsem neprofitni in gre denar za reševanje “nikogaršnjih” psov.

Srce za bulle - razstava | Avtor: Srce za bulle Srce za bulle
Dražba petih del …

“Na otvoritvi rastave 19. januarja bo sprva predstavljeno le eno delo, ki bo uvod v predstavitev našega delovanja. Predvsem pa bo to prijetno druženje naših podpornikov in članov, ki nam srčno sledijo že leta,” opisuje. Zaključek razstave pa bo 16. februarja, ko bo dražba tudi petih del različnih formatov.  “Tedaj bo možen nakup umetnine, izkupiček pa bo v celoti namenjen problematiki, ki jo obravnavamo,” pravi.

Ekipa šteje več kot 4.000 ljudi

Skupina Srce za bulle se je prvič javno predstavila pret tremi leti, ko je Nataša skupaj s prijateljico v želji po pomoči in veliki strasti do psov, prvič združila umetnost in reševanje problematike zapuščenih ter zlorabljenih psov. “Tisto leto sva tudi prvič postavili stojnico s svojimi izdelki za pse tipa bull in odziv je bil odličen. Kasneje se je zadeva razširila do te skrajnosti, da smo odprli neprofitno društvo, ki je namenjeno vsem psom, ki so prepuščeni nemilosti človeške malomarnosti,” pravi Nataša.

Pojasnjuje, da so bile vse uspešne oddaje psov podprte s strani njihovih članov, ki jih je že več kot 4.000. Trenutno so v skupini najbolj aktivni trije člani, poleg reševalke in ustvarjalke Nataše Varmez še Simon Simke Bandog, “najbol potetoviran Slovenec z neverjetnim čutom za pse, oziorma naš šepetalec psom in Marko Jerman, ki je tudi vzreditelj kanarskih dog v Sloveniji."

Vsaka zgodba po svoje tragična

“Psov, ki smo jih rešili ali jim pomagali pri oddaji oziroma pri reševanju razmer ne štejemo več. Za nas niso važne številke, ampak zgodbe, ki jih pišemo skupaj," pravi Nataša in dodaja, da je vsak rešen pes zanje nova zgodba o uspehu in ne številka za hvalo. Je pa vsaka nova zgodba po njenih besedah tragična.

V letošnjem letu so se sicer v društvu osredotočili tudi na pomoč ljudem. “Vemo, da so težki časi, veliko ljudi hodi težko čez mesec, večina pa je zvesta svojim štirinožcem, ki jim vsaj elno lajšajo čustveno stisko,” pravi. Zato so začeli tudi z akcijami, kjer pomagajo ljudem pri oskrbi njihovih živali v obliki hrane, hišk, ograj … “Velikokrat se izkaže, da lahko z malo pomoči, sočloveku rešiš psa, mačka, ki že ima topel dom in je prav, da ga ohrani,” pojasnjuje.

Kako jim lahko pomagate

“Pomoč je vedno dobrodošla, pa naj bo to v obliki materjalnih dobrin, ki jih ponavadi naprošamo sproti po potrebi,ali pa finančno, ki se izvede na račun društva,” pravi Nataša. Je pa mnenja, da šteje tudi število ljudi, ki so aktivni pri reševanju problematike in pri osveščenju. Več kot je takšnih, več se lahko doseže. “Kot vsi vemo, nam zakonodaja v Sloveniji glede na vse večjo problematiko lastniških in nelastniških živali, ni ravno naklonjena,” dodaja.

Več informacij v njihovi skupini Srce za bulle TUKAJ.  Na vizitki spodaj pa TRR društva, kjer so veseli vsakega centa, ki pomaga pri reševanju kosmatih duš. 

Srce za bulle | Avtor: Srce za bulle Srce za bulle

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.