V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor je trenutno hospitaliziranih 218 bolnikov s covidom-19, kar je najvišje število doslej. Od tega je 47 oseb na intenzivnem zdravljenju. Zaradi velikega priliva covidnih bolnikov minuli konec tedna so jih morali del preseliti v druge slovenske bolnišnice.
Po besedah strokovnega direktorja UKC Matjaža Vogrina so prejšnji teden pričakovali, da se bo število bolnikov s covidom-19 te dni začelo zniževati, a se je položaj konec tedna znova zaostril. "Preko vikenda se je število covidnih bolnikov povišalo za 40," je pojasnil v današnji izjavi za medije.
"Glede na enormni priliv novih bolnikov smo se včeraj znašli v zelo veliki stiski. Vse naše kapacitete so bile v trenutku polne in pokazala se je solidarnost med slovenskimi bolnišnicami. Pokazalo se je tudi, da dispečerski sistem, ki je bil uveden na ravni države, deluje," je dodal.
Izjemno strm porast bolnikov s covidom-19 močno otežuje delo v urgentnem centru, ki je za večino ljudi vstopna točka v klinični center. Predstojnik urgentnega centra Gregor Prosen je pojasnil, da so v zadnjih dneh močno povečali obseg sive cone, kjer obravnavajo bolnike s sumom na okužbo z novim koronavirusom, a imajo zaradi zapolnjenih zmogljivosti na covidnih oddelkih UKC Maribor težave z njihovo nadaljnjo namestitvijo. Zato so se morali obrniti po pomoč v druge bolnišnice.
"S sedanjo dinamiko pandemije postaja zadeva vse bolj kritična. Mesta oziroma viri v UKC Maribor pohajajo," je opozoril.
Za lažjo komunikacijo z bolniki je v UKC Maribor danes začel delovati Center za naročanje, ki je dosegljiv vsak delovnik od 7.30 do 15.30 prek telefona ali elektronske pošte.
Tudi v UKC Ljubljana največ bolnikov
V UKC Ljubljana so imeli danes zjutraj hospitaliziranih 356 bolnikov s covidom-19, od tega 60 v enoti intenzivne terapije. Generalni direktor Janez Poklukar je v izjavi za javnost dejal, da gre za rekord na ravni kliničnega centra.
Poklukar je dodakl, da so so v ponedeljek med številnimi bolniki s covidom-19 sprejeli tudi bolnike s celjskega in mariborskega območja in jih namestili v v kapacitete diagnostično-terapevtskega servisa.
Prostori DTS so prinesli veliko olajšanje celotnemu zdravstvnemu sistemu in jasno sporočilo, da je ob sodelovanju vseh mogoče uresničevati praktično nemogoče. pic.twitter.com/SlEEHFnxBH
— UKC Ljubljana (@ukclj) November 22, 2020
Ob več kot 350 covidnih bolnikih, ki jih zdravijo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, pa jih še približno 42 spremljajo preko telemetrije. Poklukar pravi, da glede prostorskih kapacitet ta trenutek zmorejo, največje napor je trenutno zagotavljanje kadrov s področja zdravstvene nege.
dezurni@zurnal24.si