Zdravje
373 ogledov

Gripa, covid-19, prehlad – kako jih razlikovati

Čakalnica v ZD Ljubljana
1/3
ZD Ljubljana Čakalnica v ZD Ljubljana
Poleg gripe v tem času krožijo pa tudi ostali virusi, ki povzročajo okužbe dihal, vključno s covidom-19, rinovirusi in sezonskimi humanimi koronavirusi. Kako jih razlikovati?

Kot je običajno za to obdobje v letu, se je začela sezona gripe, navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Infektologinja s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana Mateja Logar pa je na začetku tedna opozorila, da porast števila bolnikov zaradi okužb dihal, predvsem gripe, opažajo od konca decembra. "Ta vikend je bil ne samo na infekcijski kliniki, ampak tudi na internistični prvi pomoči (IPP) izrazito dramatičen," je povedala. Skupaj so obravnavali skoraj 100 bolnikov z gripo, kar je 300-odstotni porast glede na 14 dni nazaj.

Urgenca v Ljubljani | Avtor: Anže Petkovšek Urgenca v Ljubljani Anže Petkovšek

Najhuje šele prihaja

Seveda  najhuje šele prihaja, sezona gripe običajno doseže vrh konec januarja ali februarja in potem počasi izzveneva, ko se bližajo spomladanski meseci. "Prevladuje kroženje virusov influence tipa A, med katerimi je večina podtipa A(H1N1)pdm09. Primeri gripe se pojavljajo po vsej državi. Ne glede na to, da se je sezona gripe že začela, pa se prebivalci lahko še vedno cepijo proti gripi. Cepljenje je namreč najboljša zaščita proti gripi, predvsem pred težkim potekom, ki lahko zahteva tudi bolnišnično zdravljenje," poziva NIJZ. Sicerza gripo na leto zboli med 100.000 in 200.000 prebivalcev Slovenije.

Covid-19, gripa, prehlad – kako jih razlikovati

Poleg gripe v tem času krožijo pa tudi ostali virusi, ki povzročajo okužbe dihal, vključno s covidom-19, rinovirusi in sezonskimi humanimi koronavirusi. 

"Na podlagi simptomov in znakov je običajno težko razlikovati med okužbami dihal, ki jih povzročajo različni povzročitelji. A vendarle obstajajo določene razlike med simptomi in njihovo pogostnostjo pri posameznih okužba," navaja NIJZ. Več o tem na spodnji infografiki. 

Razlike med covid-19, gripo in prehladom | Avtor: NIJZ NIJZ
Covid-19, gripa, prehlad – kako ukrepati, če zbolimo?

Če ste zboleli z znaki okužbe dihal – vročina, kašelj, bolečine v žrelu, glavobol itd. –, vam na NIJZ svetujejo, da ostanete doma, počivate in se izogibate stikom z drugimi osebami. Zlasti se izogibajte stikom z ranljivimi skupinami. To so dojenčki, nosečnice, starejši in kronični bolniki. S tem boste preprečili, da bi svojo okužbo širili na druge, pri katerih pa lahko bolezen poteka resneje. Če to ni mogoče, svetujejo, da uporabljate obrazno zaščitno masko.

  • "Vzdržujte medosebno razdaljo – priporočamo, da se držite vsaj 1,5 m stran od drugih oseb – največkrat se okužbe prenesejo iz oseb v bližini," priporočajo na NIJZ.
  • Počivajte in pijte zadostne količine tekočin. Če se vam zdravstveno stanje poslabša, se posvetujte z izbranim osebnim zdravnikom.
  • Pogosto prezračite prostore, kjer se zadržujete, da zmanjšate količino virusov v zraku. Pogosto si umijte ali razkužite roke, ki ste ji ob kihanju in kašljanju onesnažili s kužnimi izločki dihal. Izogibajte se dotikanju oči, nosu in ustnih sluznic.
  • Če ste prehlajeni ali prebolevate akutno okužbo dihal, ne hodite na obiske v bolnišnico in v okolja, kjer so novorojenčki, dojenčki ali starejši odrasli in kronični bolniki, saj obstaja precejšnje tveganje za prenos okužbe na ranljive osebe in njihove družinske člane.

Še vedno se lahko cepite

Nacionalni inštitut za javno zdravje priporoča določena cepljenja, ki zmanjšajo možnost, da bi zboleli z okužbo dihal, ter preprečujejo težji potek bolezni, resne zaplete in potrebo po zdravljenju v bolnišnici. Cepljenje proti gripi priporočajo vsem prebivalcem. Nekaterim prebivalcem pa se priporočajo tudi druga cepljenja, kot so cepljenje proti covidu-19, proti pnevmokoknim okužbam in proti respiratornemu sincicijskemu virusu (RSV). Cepljenja so brezplačna. 

Testiranje na covid-19 – da ali ne?

Če želite, se lahko ob prehladnih znakih oz. znakih okužbe dihal samotestirate s hitrim testom na okužbo z virusom SARS-CoV-2. Če je hitri test pozitiven, se o nadaljnjih korakih po potrebi posvetujte s svojim izbranim osebnim zdravnikom.

Morebitna druga testiranja in preglede krvi določi vaš izbrani osebni zdravnik,  da vam predpiše ustrezno zdravljenje in po potrebi uredi bolniški stalež.

Kako ukrepati, če zbolimo za covidom-19?

Okužbo z virusom SARS-CoV-2 v skladu s strokovnimi smernicami se danes obravnava enako kot druge okužbe dihal. Bolnikom se svetuje, da ostanejo doma, počivajo, pijejo zadostne količine tekočine. V primeru povišane telesne temperature lahko vzamejo zdravila za zniževanje temperature. Po potrebi naj se posvetujejo z izbranim osebnim zdravnikom.

Zaščitne maske da ali ne?

Zaščitne maske na prostem | Avtor: Profimedia Profimedia
Uporabo obrazne zaščitne maske svetujemo osebam, ki kažejo simptome ali znake okužbe dihal. Priporočljivo pa je tudi za osebe, ki spadajo med ranljive skupine prebivalstva in v okoljih, v katerih je hkrati prisotnih veliko ljudi oziroma v prostorih, ki so zaprti ter slabo prezračeni.

dezurni@styria-media.si

 

 

 

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.