Program Svit je eden od treh zelo uspešnih presejalnih programov za odkrivanje raka v Sloveniji, so zapisali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), ki vodi omenjene presajalne programe.
Kar tretjina se jih ne odzove
"Z njim vsako leto preprečimo številne primere raka debelega črevesa in danke ter omogočimo zgodnje zdravljenje bolezni. Kljub temu, da preprost test na prikrito krvavitev v blatu 95 % udeležencem potrdi, da so zdravi, med preostalimi 5 % pa mnogim reši življenje ali omogoči pravočasno zdravljenje, se vseeno kar tretjina vabljenih ne odzove," pravijo na NIJZ, kjer dodajajo, da je največji delež neodzivnih med moškimi, pri čemer so posebej kritični moški v starostni skupini med 50 in 55 let.

Program Svit je eden izmed treh presejalnih programov v Sloveniji za zgodnje odkrivanje raka. Namenjen je odkrivanju predrakavih in rakavih sprememb na debelem črevesu in danki. Kljub dobrim rezultatom pa odzivnost na vabila zaostaja za drugima programoma, Zoro in Doro, prav zaradi slabšega sodelovanja moških.
Test ji je rešil življenje
V Sloveniji vsi med 50. in 74. letom starosti vsaki dve leti prejmejo vabilo k sodelovanju, a številni ga prezrejo. "Pomembno je, da narediš prvi korak, ki te nič ne stane in ni veliko dela. Ne pa, da potem, ko zbolijo, vsi jokajo – jokat po toči je prepozno. Odzovi se pravi čas!" sporoča Majda Gros, Svitova ambasadorka, ki ji je test rešil življenje.
Odzivnost na vabila Programa Svit je bila v letu 2024 pri 65 odstotkih, kar je primerljivo s preteklimi leti. Vendar pa so razlike med občinami velike. Najboljše rezultate dosegajo v občini Mirna Peč na Dolenjskem, kjer se odzove kar 88 odstokov povabljenih, pri čemer so ženske v tej občini prve v Sloveniji presegle 90-odstotno udeležbo.
Velik del zaslug pripada lokalnima zdravnikoma Mateji Guštin in Roku Mežnarju: “Aktivno vabimo k udeležbi v presejalne programe, spremljamo aktualna zdravstvena stanja in opozarjamo na kontrolne kolonoskopije, z neodzivniki se osebno pogovorimo. Delujemo kot dober tim, ki si je pridobil zaupanje prebivalcev, naše mnenje šteje, “ pove Guštinova. Mežnar dodaja: “Preprosta komunikacija, da se res približam ljudem – tako skupaj rešimo prepreke, rezultati so vidni tudi pri Svitu, veseli smo jih, so dobra motivacija za naprej.”
Na regionalni ravni je najuspešnejša Gorenjska z 68-odstotno odzivnostjo, a ravno tu je tudi največji razkorak – med občino Žiri (82 %) in občino Jesenice (57 %) je kar 24 odstotnih točk razlike. Med večjimi občinami je odzivnost moških na Jesenicah zgolj 51 odstotna, v manjših občinah, kot so Cirkulane na vzhodu Štajerske, pa le 43, ugotavljajo na NIJZ.
Preprost test, ki lahko reši življenje

dezurni@styria-media.si
Vsak je svoje ne/sreče kovač. Bolezni pa nikomur ne prizanašajo.