Zdravje
2122 ogledov

Nova napoved zdravniških organizacij

Zdravniki Dejan Mijović
Zahtevali bodo presojo spornih členov.

V zdravniških organizacijah napovedujejo, da bodo po sprejemu novele zakona o zdravstveni dejavnosti zahtevali ustanovno presojo spornih členov. Menijo namreč, da je predlog zakona diskriminatoren in pacientom ne bi prinesel ničesar. Zelo kritični so bili tudi do dejstva, da jih vlada ni vključila v proces priprave predloga novele.

Sistem tmelji na nadurnem delu

Predsednik Strokovnega združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Miha Lukač je na današnji novinarski konferenci po seji koordinacije zdravniških organizacij poudaril, da predlog novele ne prinaša boljše dostopnosti do zdravstvenih storitev in njihove boljše kakovosti.

Predstavniki zdravniških organizacij so večkrat poudarili, da slovensko javno zdravstvo temelji na nadurnem delu, zato nasprotujejo omejitvam dodatnega dela zdravnikov. Po besedah podpredsednika Zdravniške zbornice Slovenije Roka Ravnikarja predlog novele ne rešuje ključnega problema slovenskega javnega zdravstva, ki naj bi imel premajhne kapacitete.

Poudarjajo, da poznajo trende 

Kot problematično so zdravniki izpostavili tudi dejstvo, da nihče natančno ne ve, kaj se bo zgodilo po sprejemu novele zakona. "Mi ne želimo strašiti, ampak poznamo trende, ki so se zgodili ali v podobnih primerih v tujini ali pa tudi pri nas," je dejal Ravnikar. Izpostavil je primer slovenskega javnega zobozdravstva, ki se je v veliki meri preselilo v zasebni sektor.

Prav tako predlog novele ne ponuja nobenih spodbud, da bi privabili mlade zdravnike, da bi danes nepriljubljeni zdravniški poklici postali priljubljenejši, je bil kritičen predsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides Damjan Polh.

Novela naj bi prinašala omejitve

Predstavnica Mladih zdravnikov Slovenije Alenka Bahovec je k temu dodala, da je mladim danes zelo pomembna fleksibilnost delovnega časa. "Ta novela prinaša samo omejitve in prepovedi, ki delo za mlade zdravnike dela izrazito neprivlačno in diskriminira mlajše, da ne bi imeli toliko možnosti pri zaposlitvi," je poudarila.

Zato so zdravniške organizacije napovedale vložitev zahteve za ustavno presojo spornih členov novele, ko bo ta sprejeta v DZ. Članom pa bodo pravno pomagali pri uveljavljanju njihovih pravic, ki izhajajo iz diskriminacije predloga novele, je napovedal Lukač.

Zdravnikov v pripravo niso vključili

Za diskriminatorno je Lukač med drugim označil predvideno določilo predloga novele, po katerem bi morali imeti koncesionarji za izvajanje svoje javnozdravstvene dejavnosti zaposlene vse zdravstvene delavce. Po drugi strani pa taka omejitev ni predvidena za javne zdravstvene zavode, je opozoril.

Polh je bil kritičen tudi do dejstva, da zdravniki niso bili vključeni v proces noveliranja zakona. Rezultat ignoriranja mnenja zdravnikov med pripravo novele ne more biti dober, je dodal Ravnikar.

Vlada je prejšnji četrtek potrdila besedilo predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Po predlogu novele zakona bo med drugim zdravstvenim delavcem, zaposlenim v javni zdravstveni mreži, razen v redkih primerih onemogočeno delo pri t. i. čistih zasebnikih.

stavka zdravnikov Slovenija Le ti zdravniki bodo lahko delali pri zasebnikih Medvrstniško nasilje Slovenija V javni razpravi zakon, na katerega smo čakali 17 let

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 6
  • Avatar luckyss1
    luckyss1 04:34 22.januar 2025.

    Omenjajo skrb za paciente, borijo pa se za svoje denarnice..banda...Zdravstvo bi moralo biti zgolj javno kot je to bilo urejeno v bivši Jugi..Za vse enako, brezplačno in na zavidljivi ravni...Mnogi evropski politiki so se zdravili ali operirali na VMA v ...prikaži več Beogradu ali kliničnem centru v Ljubljani...Seveda takrat v "gnili Jugoslaviji"..Banda lopovska jahtarska..

  • Avatar Mehičanka76
    Mehičanka76 00:31 22.januar 2025.

    Namesto, da bi sodelovali in delali v dobro državljanov/ pacientov se bockajo med sabo na koncu pa bo zdravstvo šlo itak v maloro.

  • Ender3 19:39 21.januar 2025.

    Polh bi se moral pogajati zgolj z predstavniki državljanov in civilno inicijativo. Oni so tisti, ki v praksi uporabljajo njihove storitve in jih plačujejo iz svojega žepa..Vlada in ministrstvo so zglj medijatorji med njihovimi zahtevami in ne/učinkovitim delom..Sploh pa njih ...prikaži več cca 7000 niso v položaju, da izsiljujejo celotno državo..