"Samo odsotnost dveh let brezplačne predšolske vzgoje loči Slovenijo od najvišjega mesta pri skrbi za otroke v zgodnjem otroštvu," ugotavlja poročilo Unicefa z naslovom "Prva leta življenja so odločilna za vsakega otroka", kjer so v 193 državah primerjali prisotnost treh pomembnih ukrepov za razvoj najmlajših.
To so najboljše razmere za njihov razvoj
Poročilo navaja, da ukrepi, kot so plačani odmori za dojenje v prvih šestih mesecih otrokovega življenja skupaj s šestimi meseci plačanega porodniškega dopusta, štirimi tedni plačanega očetovskega dopusta ter dvemi leti brezplačne predšolske vzgoje, ustvarjajo ustrezne razmere za zdrav razvoj otroka v zgodnjem otroštvu: "Ti trije ukrepi omogočajo staršem, da preživijo dovolj časa s svojimi najmlajšimi, skrbijo za njihovo ustrezno prehrano, igro in zgodnje učenje v odločilnih prvih letih življenja, ko sta rast in razvoj možganov najhitrejša," poročilo, ki vključuje tudi Slovenijo povzema Unicef Slovenija.
85 milijonov otrok, mlajših od pet let, pa odrašča v 32 državah, kjer nimajo vzpostavljenega niti enega od treh pomembnih ukrepov, ki podpirajo razvoj možganov otrok v zgodnjem otroštvu. Kar 40 odstotkov teh otrok živi v zgolj dveh državah – v Bangladešu in Združenih državah Amerike.
Kaj nas loči od vrha?
Unicef ugotavlja, da ima le 15 držav na svetu vzpostavljene tri ključne ukrepe v korist družin z majhnimi otroki. Te države so: Belorusija, Bolgarija, Kuba, Francija, Madžarska, Italija, Latvija, Luksemburg, Portugalska, Romunija, Ruska federacija, San Marino, Švedska, Turkmenistan in Ukrajina: "Slovenija velja v svetovnem merilu kot država s številnimi ugodnostmi v korist družin z majhnimi otroki ter dobro vzpostavljenim sistemom predšolske vzgoje in izobraževanja, z 90,5 odstotno vključenostjo otrok, starih od štiri do šest let (SURS). V omenjeni študiji pa jo od najvišjega mesta loči le zagotovitev dveh let brezplačne predšolske vzgoje. V omenjeni študiji pa jo od najvišjega mesta loči le zagotovitev dveh let brezplačne predšolske vzgoje," dodajajo.