Na seji, ki je potekala na Brdu pri Kranju, je vlada sprejela tudi predlog novele uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki so jo pripravili na ministrstvu za zdravje. Novela bo spremenila cene radioloških storitev, prenovila plačevanje ambulant družinske medicine in pediatrije ter razširila nekatere programe.
Znižanje cen radioloških storitev so na ministrstvu za zdravje napovedali po opozorilih, da v številnih bolnišnicah primanjkuje radiologov. Nižje cene bodo veljale za javne zdravstvene zavode in koncesionarje, vendar bodo imele na koncesionarje večji učinek.
Ti namreč v večjem deležu izvajajo enostavnejše preiskave, ki se bodo bolj pocenile od zahtevnejših, je konec novembra za STA pojasnila generalna direktorica Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Tatjana Mlakar. Cene magnetnih resonanc naj bi bile denimo nižje za okoli 20 odstotkov.
Uredba vključuje tudi prenovljene modele financiranja ambulant pediatrov in družinskih zdravnikov s prenovljenimi glavarinskimi količniki. Nova meja je do največ 1600, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel. V predlogu novele so predvidene tudi dodatne širitve programov. Še vedno velja, da denar na ministrstvu za zdravje zagotovijo tistim ustanovam, ki imajo za izvajanje posameznega programa predhodno zagotovljen kader.
Spreminjajo se tudi smernice za napotovanje na fizioterapijo, kot smo že pisali. "Tisti, ki bo dejansko potreboval storitev, bo hitreje prišel do nje," je povedala.
Na ministrstvu za zdravje bodo denar zagotovili za dve dodatni ambulanti družinske medicine, dve dodatni ambulanti pediatrije in dva dodatna dispanzerja za ženske. Financirali bi tudi tri dodatne fizioterapevte, dva klinična psihologa ter 10 zobozdravstvenih ambulant za odrasle in za 9,3 zobozdravstvene ambulante za mladino, je povedala ministrica.
zabili še zadnji žebelj v krsto za javne zavode
Te ambulante bodo imele tudi vso potrebno osebje in so odgovor na zajebavanje prejšnje vlade, ki je izumila status "neopredeljenih bolnikov", ki so v bistvu bili bolniki brez zdravstvene oskrbe, kar je nedopustno za 21. stoletje.. No, pa Fides bo spet jamral..
Ok, zagotovilo se bo ambulante, kje bo jo pa osebje za delo v teh ambulantah dobili? Zdravniki uvoženi iz Balkana niso to to, kar si želimo. Govorim iz izkušenj!