Zdravje
830 ogledov

Preboj v medicini: pacient prejel prašičje srce

Presaditev prašičjega srca epa
Ksenotransplantacije bi lahko v prihodnosti postale pogostejše.

Moški iz ZDA je postal prva oseba na svetu, ki so ji uspešno presadili genetsko spremenjeno prašičje srce. Ksenotransplantacije bi lahko prinesle razvoj v medicini. 57-letni David Bennett se tri dni po eksperimentalni sedemurni operaciji v Baltimoru počuti dobro, kakšne pa so njegove dolgoročne možnosti preživetja, še ni znano.

Poseg je bil zadnja možnost, da rešijo njegovo življenje. Dan pred operacijo je Bennett izjavil, da ima na izbiro zgolj smrt ali pa tovrstno presaditev: ''Vem, da gre za strel v temo, a je to moja zadnja izbira," je dejal.

Zdravnikom univerzitetne bolnišnice Univerze v Marylandu je Zvezne uprave za hrano in zdravila (FDA) odobril posebno dovoljenje za izvedbo postopka vsaditve prašičjega srca v človeka. Pacient bi v nasprotnem primeru umrl, prav tako pa ni bil primeren za presaditev človeškega srca.

V ponedeljek je pacient prvič zadihal sam

Njegove dolgoročne možnosti preživetja še niso znane. "Tega še nikoli nismo storili na človeku. Rad bi mislil, da smo mu dali boljšo možnost, kot bi bilo nadaljevanje njegove terapije, ampak ne vem, ali bo živel dan, teden, mesec ali leto. Ne vem," je dejal glavni kirurg Bartley Griffith, ki je v preteklosti opravil že 50 poskusnih presaditev prašičjega srca v telo pavijanov.

Presaditev prašičjega srca | Avtor: epa epa

Bennet je bil pred operacijo smrtno bolan, zdaj pa upa, da mu bo presaditev srca omogočila znova zaživeti normalno življenje. Zadnjih šest tednov je bil namreč prikovan na posteljo. V ponedeljek je prvič zadihal sam, še vedno pa je priklopljen na napravo, ki pomaga novemu srcu.

Za presaditev so uporabili srce gensko spremenjenega prašiča, ki so mu izločili več genov, zaradi katerih bi lahko telo Bennetta zavrnilo organ, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

 

Griffith je dejal, da bo operacija prinesla svet "en korak bližje reševanju krize pomanjkanja organov", kot so zapisali v sporočilu zapisali na Medicinski fakulteti Univerze v Marylandu. V ZDA dnevno umre 17 ljudi, ki čakajo na presaditev, več kot 100.000 pa naj bi jih bilo na čakalnem seznamu.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 5
  • Kmodri 19:48 11.januar 2022.

    Končno so na pravi poti. Posiljevanje z donatorstvom je nevzdržno.

  • Avatar ecipeci
    ecipeci 19:35 11.januar 2022.

    Me prav zanima, ce se bo ta dohtar slikal s tem pacientu tudi takrat, ko bo pacient umrl.

  • Avatar Leon
    Leon 14:55 11.januar 2022.

    .....kaj pa pacienti ,ki imajo telečje možgane ,ki prezentirajo v parlamentu in Twetterju ?