Pacientu, ki jemlje antibiotike ali antipsihotike, se lahko na jeziku razvije zelo neprijetna lepljiva obloga, tako imenovana poraščenost jezika črne barve - črni dlakavi jezik ali "lingua villosa nigra.
V priznani medicinski reviji BMJ Case iz Univerzitetne bolnišnice St. Luis v Washingtonu poročajo o prav posebnem in redkem vzroku nastanka te na videz bizarne težave. Črni jezik je v tem primeru posledica zelo redkega stranskega učinka uživanja antibiotikov.
Zdrobilo ji je obe nogi
Zdravnik, ki opisuje primer, navaja, da je po slabem tednu jezik nesrečnice počasi postal črn, poleg tega je poročala, da ima v ustih zelo slab okus. Kot je dejal zdravnik, kaj takšnega v svoji karieri še ni videl.
Kljub imenu, to ne pomeni, da so ji na jeziku zrasle dlake. Izraz se nanaša na majhne izbokline na jeziku, imenovane filiformne ( nitaste) papile, ki so v tem primeru precej povečane. Stanje, ki se najpogosteje pripisuje slabi slabi ustni higieni, je posledica slabega luščenja površinske plasti obloge jezika. Oralna sluznica se namreč tako kot koža stalno obnavlja z množenjem celic v globljih plasteh.
Menijo, da je razbarvanje posledica sekundarne okužbe s kromogenimi bakterijami, ki proizvajajo porfirin. Stanje se najpogosteje pojavlja pri ljudeh žvečijo tobak, zaužijejo veliko kofeina, so okuženi s HIV, vzrok, sicer zelo redek, pa je lahko tudi v antibiotikih.