Že dolgo je znano, da telesna aktivnost koristi tako telesnemu kot duševnemu zdravju. Kljub temu pa vprašanje, kako na posameznikovo duševno zdravje vpliva prenehanje ukvarjanja s telesno aktivnostjo, ni bilo ustrezno raziskano.
Glede na raziskavo, ki so je opravili na Univerzi Adelaide v Avstraliji, lahko prenehanje vseh oblik fizične aktivnosti pri aktivnih ljudeh povzroči pojav simptomov depresije, je poročal britanski Independent.
Zgodi se hitro
V raziskavo je bilo vključenih 152 odraslih, med njimi 50 žensk. Vsak izmed njih je vsaj trikrat tedensko vadil najmanj tri mesece, pri čemer je vsak trening trajal najmanj 30 minut. Negativen učinek prenehanja vadbe na duševno zdravje posameznika je bil pri nekaterih skoraj takojšen.
"V nekaterih primerih je prekinitev te količine vadbe povzročila znatno povečanje simptomov depresije po samo treh dneh. Druge študije so pokazale, da so se simptomi depresije pri ljudeh povečali po enem ali dveh tednih, kar je še vedno kmalu po prenehanju vadbe," je dejal Bernhard Baune, vodja psihiatrije na Univerzi v Adelaideu.
Raziskava je ugotovila tudi, da se simptomi depresije pri ženskah pokažejo bolj verjetno kot pri moških.