V nadaljevanju preberite:
- EU je uvedla prvi enotni sistem za izračun emisij v tovornem in potniškem prometu.
- CountEmissionsEU omogoča primerljive in preverljive podatke o emisijah v vseh vrstah prevoza.
- Podjetja bodo lažje optimizirala logistiko in spremljala napredek pri razogljičenju.
Gre za standardizirano metodologija za izračun emisij toplogrednih plinov iz tovornega in potniškega prometa na ravni EU. Okvir CountEmissionsEU vzpostavlja enotno, znanstveno utemeljeno metodologijo, usklajeno z mednarodnim standardom (EN ISO 14083:2023), za zagotavljanje natančnih, primerljivih in zanesljivih podatkov o emisijah v vseh načinih prevoza.
Kot menijo zakonodajalci, z zagotavljanjem izračunov emisij od vrat do vrat nova pravila omogočajo podjetjem, da primerjajo uspešnost, optimizirajo logistiko in podpirajo nizkoogljična javna naročila. Potrošnikom, podjetjem in javnim organom bodo zagotovila tudi jasnejše informacije, ki prispevajo k zmanjšanju emisij ogljikovega dioksida.
Potrošniki, podjetja in javne ustanove bodo imele prvič imeli edinstveno osnovo za primerjavo vpliva različnih vrst prevoza na okolje. Do sedaj so prevozniki uporabljali različne metodologije za izračun emisij, zaradi česar je bilo težko primerjati rezultate med cestnim, železniškim, pomorskim in zračnim prevozom ter oceniti dejanski napredek pri razogljičenju logističnih verig.
Sledijo naslednji koraki
Okvir velja za podjetja v EU, ki prostovoljno razkrivajo emisije iz prometa, s čimer se zagotavlja, da so vse objavljene številke dosledne in preverljive.
Naslednji koraki vključujejo razvoj izvedbenih in delegiranih aktov za izboljšanje tehničnih podrobnosti. Evropska komisija bo zagotovila tudi smernice in digitalna orodja za podporo izvajanju, zlasti za mala in srednje velika podjetja. Okvir naj bi se v celoti začel uporabljati do konca leta 2030.
Kaj so se naši ''strokovnjaki'' iz AVP zaposlili pri njih, da so dobili take ideje? Saj me ne moti, da je nekdo kreativen in ''bluzi'', moti me, da to vpliva name in da moram preko davkov vse plačati...
So že izmerili izpuste avionov,ki nas zastrupljajo vsak dan.V zraku je non stop 200 000 avonov,ki za en let pokurijo 22000 litrov kerozina,s tem se pa nočejo ukvarjati,se raje odpeljejo na Sejšele na dopust,eni kar s svojimi avioni,kaj smo mi eni osli
Neumnost, naj raje gledajo izpust zdravju škodljivih emisij in ne CO2, ki je dobesedno davek na zrak !!