Pod streho > Na vrtu
33780 ogledov

Ti dve vrtnini na vrtu ne smeta manjkati, a nikar ne prehitevajte s sajenjem

sajenje čebule Profimedia
Čebula in česen na domačem zelenjavnem vrtu ne smeta manjkati. Prvo sadimo v prvi polovici oktobra, drugega pa proti koncu, lahko tudi novembra. Za dober pridelek prihodnje leto je treba upoštevati nekaj pravil.

Nekateri ste čebulček sadili že konec septembra, drugi pa imamo čas vse do sredine oktobra, če bo vreme toplo, pa sajenje lahko premaknemo tudi proti koncu meseca. Izkušene vrtnarice pravijo, da sta prezgodnje sajenje in toplo vreme vzrok, da bo čebula prihodnje leto prehitro cvetela.

Zdaj so v kmetijskih zadrugah in drugih specializiranih prodajalnah na voljo različne sorte čebulčka, denimo majski srebrnjak, ptujski luk in drugi. Za manjše vrtove so na voljo tudi mešanice dveh ali treh sort. Čas je, da ga kupite, saj zaloge običajno hitro poidejo oziroma je izbira sredi oktobra veliko manjša.

Boljši je drobni čebulček

Izbiramo bolj droben čebulček, saj ta spomladi ne bo ušel v cvet, medtem ko se pri debelejšem čebulčku, nad 25 milimetrov, to kaj rado zgodi. Če jeseni čebulo sadite predvsem zato, da boste čim prej spomladi uživali v domači mladi čebuli, potem debelina čebulčka ni toliko pomembna, saj jo boste z vrta pobrali, preden bi lahko ušla v cvet.

čebula čebulček | Avtor: Profimedia Profimedia
Čebuli na vrtu namenimo nepognojeno ali s kompostom manj gnojeno gredo. Nikakor pa zemlji zdaj gnojila ne dodajamo. Če vemo, da je v zemlji premalo kalija, kar pa v resnici lahko ugotovimo le z analizo zemlje, dodamo le ta element. Zemljo le zrahljamo in pripravimo vrste.

cvetenje čebule | Avtor: Profimedia Profimedia
Čebulček v vrsti sadimo na razdalji 10 centimetrov, med vrstami pa naj bo 30 centimetrov. Spomladi bo treba čebulo okopati in ji zrahljati zemljo, zato je medvrstna razdalja pomembna. Pri sajenju pa mislite tudi na to, da boste spomladi nad čebulo lahko razpeli loke in agrokopreno, ter jo tako zaščitili pred čebulno muho.

Za boljši razvoj korenin, kar je jeseni in pozimi še kako pomembno, je dobro čebulček, enako velja tudi za česen, namočiti v pripravek morskih alg. Pridelek bo tako bolj obilen.

Česna ne sadimo prezgodaj

Pri izbiri česna velja nasprotno kot pri čebuli, za sajenje je namreč bolj primeren debelejši. Pri nas se dobro obneseta sorti messidor in germidour.

Česen naj bi sadili tri tedne, preden zemlja zmrzne. Ker je to zelo težko napovedati, ga sadimo v drugi polovici oktobra, lahko pa tudi v začetku novembra. Vsaj za celinski, nižinski del Slovenije velja takšno priporočilo. Prej ga nikakor ni dobro saditi, saj lahko kasneje prvi mraz poškoduje rastne vršičke, zaradi česar bo česen rasel v obliki drobnjaka.

česen sajenje | Avtor: Profimedia Profimedia
Gredice, na katero bomo sadili česen, ne gnojimo, temveč jo zgolj zrahljamo. Tako kot čebulček, tudi stroke česna sadimo na razdalji 10 centimetrov v vrsti, med vrstami pa naj bo 30 centimetrov. Globina sajenja naj bo približno pet centimetrov, največ pa dvakrat toliko, kolikor je velik strok.

Zelo pomembno je, da glavice česna razdelimo v stroke šele, tik preden jih damo v zemljo. Tako bo razvil boljši koreninski sistem. Če ga razdelimo prej, bo razvil liste, namesto da bi krepil korenine.

 

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.