Pod streho > Nepremičnine
3181 ogledov

Pozor, pojavil se je lažni agent, ki goljufa stranke

Vzajemci nepremičnine Pixabay
Ponudba najemnih stanovanj je manjša od povpraševanja, kar očitno izkoriščajo goljufi.

Združenje družb za nepremičninsko posredovanje pri GZS, Zbornici za poslovanje z nepremičninami opozarjajo, da na trgu ponovno prihaja do zlorab, predvsem pri najemnih pravnih poslih s stanovanjskimi nepremičninami.

Zahteval 1500 evrov predplačila brez ogleda stanovanja

Ponudba stanovanj za najem je manjša od povpraševanja, enot ugodno najemnino pa je še manj. To je pred časom izkoristil goljuf, ki je na nepremičninskem portalu nepremicnine.net, oglaševal 30 kvadratnih metrov veliko stanovanje v Ljubljani za 450 evrov mesečne najemnine. Cena naj bi bila ugodna, zanimanja za najem pa veliko, zato je od ene od strank, ki se je zanimala za najem, zahteval plačilo varščine, potem še plačilo stroškov agencije in nazadnje še stroškov akontacije, skupaj kar 1500 evrov, poročajo Finance.

Ukradel podobo obstoječe nepremičninske agencije

Goljuf se je na portalu in v kasnejši elektronski komunikaciji predstavljal kot  nepremičninska agencija. „Za potrditev verodostojnosti je svoj lažni profil nadgradil celo z zagotovilom, da za varnost posla skrbi nepremičninska družba. Ponaredil je dokumentacijo in jo opremil s celostno podobo verodostojne agencije.“

Na združenju opozarjajo, da so se podobne zgodbe dogajale že v preteklosti. Nakazila varščine in stroškov, goljufi opravičujejo z velikim povpraševanjem po konkretni enoti. S tem naj bi si potencialni najemnik zagotovil, prednost pred drugimi, ne da bi stanovanje sploh videl. Torej le na podlagi lažnega oglasa in telefonskega pogovora ali celo dopisovanja po elektronski pošti.

Od agenta zahtevajte izkaznico

Na združenju zato potrošnike opozarjajo, „naj bodo pri sklepanju poslov z nepremičninami zelo previdni in naj od nepremičninskega posrednika vedno zahtevajo tudi njegovo izkaznico, iz katere je razvidna tudi številka licence.“

Pred sklenitvijo oziroma podpisom katere koli pogodbe naj od lastnika oziroma posrednika zahtevajo celovita dokazila o pravnem stanju nepremičnine, „vsekakor pa svetujemo, da si pred odločitvijo za nakup ali najem nepremičnine to tudi v živo ogledajo in se prepričajo o njenem dejanskem stanju ali, kot v konkretnem primeru, celo o njenem obstoju.“

Stanovanje si oglejte, z agentom se srečajte

Tudi če želijo posel čim hitreje skleniti, odsvetujejo nakazovanje denarja zgolj na podlagi komunikacije zgolj po telefonu ali e-pošti. „Nepremičninske družbe so dolžne pri prejemanju kakršnihkoli sredstev od udeležencev v nepremičninskih poslih uporabljati fiduciarne račune, ki so namenjeni preprečevanju zlorab in večji transparentnosti pa tudi doslednemu ločevanju teh sredstev od sredstev družbe.“

Svetujejo in pozivajo, da potrošniki izvedbo nepremičninskih poslov vedno zaupajo nepremičninskim družbam oziroma nepremičninskim posrednikom, ki s pridobljeno licenco izkazujejo vsa potrebna znanja za učinkovito in varno izvedbo posla. Nepremičninske družbe morajo imeti tudi sklenjeno zavarovanje poklicne odgovornosti, ki njihovim strankam nudi dodatno zaščito pred morebitnimi strokovnimi napakami. Še dodatno varnost in kakovost lahko pričakujete od nepremičninskih družb, ki so podpisnice izjave o spoštovanju Kodeksa dobrih poslovnih običajev v prometu z nepremičninami in imetnice certifikata Zaupanja vredna nepremičninska družba, ki ga podeljuje GZS-Zbornica za poslovanje z nepremičninami. Podpisniki kodeksa in imetniki certifikata so tudi ažurno objavljeni na spletnih straneh zbornice.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.