Na referenčni nizozemski borzi so trenutne cene zemeljskega plina, ko gre za zakup za en mesec v naprej približno štirikrat višje, kot so bile v enakem obdobju lasni. Pa vendar je v opaziti umirjanje cen glede na cene ob začetku vojne v Ukrajini in ob koncu lanskega leta. Od 1. aprila, ko je bila srednja cena kilovatne ure za zakup za en mesec v naprej 110 evrov, ta že ves mesec pada, 19. aprila je bila 93 evrov/kWh.
Plin bo dražji pri šestih dobaviteljih
Nekateri slovenski dobavitelji zemeljskega plina pa napovedujejo nove podražitve. Že 1. maja bodo cene višje pri Istrabenz plinih, Plinarni Maribor, E.Onu in Petrolu. Sredi naslednjega meseca bodo zemeljski plin podražili tudi v Energetiki Ljubljana, 1. junija pa v Adiraplinu.
Za obstoječe odjemalce Istrabenz plina in Plinarne Maribor bo plin dražji za 26 odstotkov, cena, ki je veljala od 1. februarja, se bo iz 0,057 povišala na 0,072 evra/kWh. Za nove odjemalce bo cena 0,089 evra/kWh.
Pri Petrolu bodo odjemalci plačevali 36 odstotkov dražji zemeljski plin, cena, ki velja od decembra lani, se bo iz 0,03075 povišala na 0,04195 evra/kWh.
Kot smo že poročali, bodo skokovito rast cen občutili odjemalci dobavitelja E.on, kjer so 1. aprila ceno a dvignili za 80 odstotkov, na 0,05995 evra, 1. maja pa bo cena 0,14995 evra/kWh. V enem mesecu se bo pri njih plin podražil še za dodatnih 150 odstotkov, zato so odjemalce pozvali, naj zamenjajo dobavitelja.
V Energetiki Ljubljana bo novi cenik začel veljati 15. maja, ceno plina pa bodo iz zdajšnjih 0,0485 povišali na 0,07275 evra/kWh, torej za 50 odstotkov. Pred tem so 1. aprila ceno dvignili za 22 odstotkov.
Zadnji v tej seriji podražitev bodo dražili v Adriaplinu, nova cena bo 0,04944 evra/kWh. Plin bo od junija torej dražji za 25 odstotkov.
V energetiki Ljubljana so tako kot v E.On objavili, da pogodb z novimi gospodinjskimi odjemalci do nadaljnjega ne sklepajo. S plinskega trga pa se letos umika Komunalno podjetje Vrhnika.
Dobaviteljev, ki jih lahko izberemo, vse manj
Število dobaviteljev, ki jih lahko izberejo gospodinjstva, če se želijo na distribucijo prijaviti kot novi odjemalci ali pa dobavitelja zgolj zamenjati, se tako zmanjšuje. Če primerjamo cene od maja oziroma junija naprej, bo, kljub napovedani podražitvi, najugodnejši Petrol (0,042), sledita Adriaplin in Gen-I, ki imata ceno tik pod 0,05 evra/kWh, dražji pa sta Domplan in ECE s cenami približno 0,06 in 0,07 evra/kWh, še višje so cene pri Energiji plus (0,085) ter v Plinarni Maribor in Istrabenz plinih, kjer so cene 0,095 evra/kWh.
Vse navedene cene so cene za energent, brez DDV in ostalih z zakoni predpisanih dajatev, ki jih morajo obračunati dobavitelji. Cena energenta v končni ceni, ki jo plača odjemalce, predstavlja nekaj več kot 60 odstotkov.
Pozdravljeni, Želim vam dati darilo nekomu resnemu. Elektronski naslov: curmank39@gmail.com prosim odgovori mi
dajmo, dajmo, se sankcij proti rusiji... bo sel jansa od hise do hise placevat poloznice, kot se je sel slikat v ukrajino?
no ja naša super vlada, z super podrepniki ki gredo kokretno naprej v zelene boljše čase se odločno in konkretno zanima in regulira umazano kurilno olje, plin pa kot da ga ni. verjetno to telajo ker preveč prdijo pa jih… ...prikaži večh je že tam sram. ta država je imela polna usta o čistem okolju in olajšavah pri uporabnikih , ki bodo skrbeli za čisto oklje, no pa imamo , kar imamo. skrbni državljani so udarjeni najbolj.. potem se pa lahk vprašamo zakaj imamo ministra za okolje, ki bi gradil na čistih rekah