Pod streho > Varčna hiša
2265 ogledov

Tako povečate udobje, hkrati pa znižate stroške ogrevanja

ogrevanje Profimedia
Ena od tehnologij, ki se počasi prebija v domove, so pametni termostati. Ponudniki zagotavljajo 30 in več odstotkov prihranka pri rabi energije za ogrevanje. Ali to drži?

Pametni termostati so še ena od sodobnih tehnologij, ki vstopa v naše domove in je namenjena bolj udobnemu upravljanju ogrevanja, lahko tudi hlajenja in prezračevanja, hkrati pa seveda bolj racionalni in nadzorovani rabi energije. Stroške ogrevanja lahko namreč znižamo tudi s prilagajanjem dnevnih in nočnih temperatur in z nastavitvijo različnih temperatur v posameznih prostorih. Pametni termostati so pri tem lahko uporabne naprave. 

Temperatura na daljavo in po urnikih

Osnovna funkcija pametnih termostatov je, tako kot pri klasičnih, še vedno nastavitev želene temperature v prostoru. A zato nam ni treba več vstati s kavča, temveč temperaturo nastavimo na daljavo, s pomočjo aplikacije na mobilnem telefonu. To lahko naredimo tudi na poti iz službe, ali ko se vračamo s počitnic. Skratka, od kjer koli lahko vnaprej poskrbimo, da nas bo dom pričakal ogret na želeno temperaturo. 

pametni termostat | Avtor: Profimedia Profimedia
Pametni termostati imajo še več drugih funkcij oziroma zmogljivosti. Nastavimo lahko različne urnike, po katerih se ravnajo in samodejno spreminjajo temperaturo prostora v različnih obdobjih dneva ali tedna. Bolj napredni beležijo naše navade in si jih zapomnijo, nekateri merijo tudi rabo energije sistema ogrevanja, hlajenja in prezračevanja. V pogosto nenaseljenih hišah, kot so vikendi, delovanje ogrevanja vzdržujejo na nivoju, ki preprečuje zmrzovanje, nekateri pa celo opozorijo na težave v ogrevalnem sistemu.

Za takšno upravljanje ogrevanja torej potrebujemo pametni termostat, ki ga preprosto namestimo na steno, nekatere lahko tudi prenašamo po različnih prostorih, mobilno in/ali spletno aplikacijo, s pomočjo katere jih upravljamo, in brezžično internetno povezavo. 

Združljiv mora biti z ogrevalno napravo

Preden izberemo pametni termostat, je treba preveriti, ali je združljiv z ogrevalnim sistemom oziroma ogrevalno napravo. Napredne različice lahko že povežemo z velikim številom ogrevalnih naprav na zemeljski plin, kurilno olje, pelete in drva, s toplotnimi črpalkami, solarnimi sprejemniki in IR-paneli. Natančni seznam združljivih naprav in sistemov moramo dobiti pri ponudniku pametnih termostatov.

Pametni termostat lahko namestimo in povežemo sami ali pa to naredi strokovnjaki, kot zatrjujejo ponudniki, pa njihovo upravljanje naj ne bi bilo zahtevno. 

Prihranki nad 30 odstotkov

V predstavitvah pametnih termostatov lahko preberemo, da bo uporabnik z njihovo namestitvijo in uporabo zmanjšal rabo energije kar za 30, celo 37 odstotkov. To je precejšnje zmanjšanje, če vemo, da približno toliko zmanjšamo rabo energije, če v hiši zamenjamo stavbno pohištvo. 

S pametnim termostatom lahko zmanjšamo količino energije za ogrevanje in povečamo udobje, ni pa nujno, da bo tolikšna, kot zatrjujejo ponudniki. Prihranek je odvisen predvsem od ogrevalnega sistema, toplotne izolacije ovoja hiše ali stanovanja ter tudi od tega, kako „pameten“ termostat smo izbrali in koliko v praksi izkoriščamo različne funkcije. 

Pametni termostati sami po sebi ne znižajo rabe energije za ogrevanje, saj je ta odvisna od nastavitev, ki jih določimo, je pa zagotovo bolj udobno, saj ni treba vsak dan znova ročno nastavljati sobnega termostata in zniževati temperaturo.

Zmanjšanje rabe energije je torej odvisno od naših ogrevalnih navad, med drugim tudi od tega, kolikšno temperaturo vzdržujemo v prostorih, ali je ta ves čas konstantna ali pa jo ponoči znižamo, nekateri ogrevalni sistem ponoči celo izklopijo. Če smo že pred uporabo pametnega termostata temperaturo nastavljali glede na to, ali smo doma ali ne in jo ponoči za dve do tri stopinje Celzija znižali, prihranki ne bodo nastali zaradi vgradnje pametnega termostata, le upravljanje ogrevalnega sistema bo bistveno bolj udobno.

klasični termostat | Avtor: Profimedia Profimedia
Nočna temperatura naj ne bo bistveno nižja od dnevne

Nočne temperature ni dobro znižati za več kot tri stopinje Celzija, da ne bi povzročili prevelike ohladitve površine sten. Hladne stene bo morala kurilna naprava podnevi ponovno ogreti, kar pomeni nepotrebno večjo rabo energije. V najslabšem primeru pa v hišah, ki toplotno sploh niso izolirane, zaradi prevelikega znižanja temperature ponoči temperatura sten pade pod točko rosišča, to pa je idealno za navlaženje površine in razvoj plesni. 

Bolj gospodarno kot varčevanje z energijo ponoči in celo izklapljanje ogrevalnega sistema je nižja stalna temperatura v prostorih. Namesto 23 ali 24 stopinj Celzija je dovolj, če prostore ogrejemo na 20 oziroma na največ 21 stopinj Celzija in to vzdržujemo ves čas kurilne sezone. Če to nadgradimo še s termostatskimi ventili na vseh radiatorjih in glede na prostor pravilno nastavimo želeno temperaturo, saj v kopalnici in otroški sobi želimo kakšno stopinjo več kot v spalnici, bodo prihranki še nekoliko večji. 

 

 

 

 

 

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.

Sorodne novice