Pod streho > Varčna hiša
23868 ogledov

Porabo vode bodo po novem spremljali kar s smetarskimi kamioni

Pitna voda Profimedia
V komunalnih podjetjih se odločajo za vgradnjo novih, digitalnih vodomerov za porabo vode iz vodovoda. Kako delujejo v praksi?

Digitalni pametni merilniki električne energije v gospodinjstvih niso nič nenavadnega, prav nasprotno, do konca prihodnjega leta naj bi jih elektrodistributerji namestili v prav vsa gospodinjstva. Nekoliko drugače pa je s pametnimi števci, ko gre za merjenje porabe vode.

Šele v zadnjem času se v komunalnih podjetjih odločajo, da stare analogne vodomere zamenjajo z novimi, digitalnimi merilniki. Tako so se na premer v Rižanskem vodovodu Koper lani odločili za izvedbo testnega projekta na območju občine Piran – nabave in vgradnje naprednih vodomerov, ki omogočajo tudi večkratno dnevno pošiljanje podatkov o porabi vode.

Tudi v Komunalnem podjetju Trebnje so sprejeli podobno odločitev. Prav zdaj v gospodinjstva, v katerih so klasični vodomeri stari pet let, te menjajo z novimi, s katerih bo podatke o porabi možno odčitavati prek oddajnika.

Analogni ali digitalni? Odločitev je upravljavčeva

Odločitev, kakšne vodomere bo namestilo posamezno komunalno podjetje, je, kot pravijo na ministrstvu za naravne vire in prostor, prepuščena upravljavcem vodovoda. Pomembno je le, da so števci redno umerjeni po zahtevanih standardih, še dodajo na ministrstvu. Med prednostmi digitalnih števcev poudarjajo možnost, da upravljavec kadarkoli lahko dobi informacijo o porabi vode, kar posledično pomeni večji nadzor nad porabo.

Upravljavci morajo slediti še eni z zakonom predpisani zahtevi, in sicer morajo vodomere, pa naj so analogni ali digitalni, zamenjati vsakih pet let. In kot smo neuradno izvedeli pri enem od upravljavcev, so inšpektorji pri nadzoru tega precej strogi.

Merjenje prek oddajnika na vozilu za odvoz odpadkov

O tem, kako se digitalni vodomeri obnesejo v praksi, pa obstaja nekaj dvomov. Digitalni vodomeri, ki jih vgrajujejo v Trebnjem in okolici na primer delujejo po tako imenovani "Walk by" tehnologiji, kar pomeni, da se podatki lahko izmerijo prek sprejemnika v neposredni bližini. Zato so se odločili, da bodo s sprejemniki opremili vozila za odvoz odpadkov. Ko bodo pobirali smeti, bodo spotoma še prenesli podatke o porabi vode.

digitalni vodomer | Avtor: Bralec Bralec
A žal ne v vseh gospodinjstvih, ki že imajo nove digitalne vodomere. Če je ta namreč nameščen v jašku v kleti, je verjetnost, da bodo podatke lahko odčitali, majhna. Gospodinjstvo bo v tem primeru še vedno vodo plačevalo glede na pavšal in letni poračun, lahko pa bo, tako kot do zdaj, stanje vsak mesec sporočilo komunalnemu podjetju.

Kot so izvedeli v enem od gospodinjstev, imajo tudi možnost, da jašek z vodomerom iz kleti prestavijo na prosto, a bi morali v tem primeru sami plačati stroške vseh gradbenih del, jašek pa  bi zagotovilo komunalno podjetje. Če bi kupili vodomere, da bi lahko na daljavo porabo vode merili tudi, če so vodomeri v kleteh, bi bil strošek bistveno višji. V vsakem primeru pa vodomere plačajo odjemalci prek vsakomesečne obračunane omrežnine za vodo.

Nepravilni odčitki v Piranu

Iz Rižanskega vodovoda smo dobili anonimno pismo, v katerem sporočajo, da novi ultrazvočni števci, ki so jih namestili večinoma v Piranu, porabe vode ne merijo pravilno. "Ali je sploh ne beležijo ali pa dodajajo kubike porabe. Dogaja se tudi, da stranke zaprejo ventil, ki je za števcem, ker so dlje odsotne, pa števec vseeno pokaže porabo vode, tudi nekaj kubičnih metrov," so napisali.

Navedli so še, da so strokovne osebe v Rižanskem vodovodu nasprotovale tem konkretnim vodomerom, zaradi pritožb strank pa so jih nekaj morali že zamenjali. Zato odjemalce opozarjajo, naj bodo pozorni na vrednosti, ki jih izmerijo vodomeri in vsako nepravilnost takoj javijo.  

Digitalne vodomere bodo vgrajevali tudi v prihodnje

Iz službe za odnose z javnostmi Rižanskega vodovoda so nam odgovorili, da je bila postavitev tovrstnih vodomerov v Piranu načrtna, in sicer zaradi njihovih komunikacijskih lastnosti, zaradi velikega števila porabnikov, ki v piranski občini preživljajo zgolj vikende, in dejstva, da so številni vodomeri nedostopni, ker so znotraj zaprtih objektov.

"Novi vodomeri vsebujejo tudi alarme, ki bodo lahko v prihodnje večkrat na dan pošiljali podatke o morebitnih puščanjih, kar je zelo koristno, še posebej na območju slovenske Istre, kjer smo v preteklih letih preživljali hude sušne krize in je vsaka kapljica pitne vode dragocena." 

Zavračajo vse trditve o tem, da vodomeri ne beležijo prave porabe vode, saj je nova, ultrazvočna tehnologija odčitavanja porabe vode zelo natančna. "Na območju piranske občine smo od oktobra 2023 do zdaj vgradili okrog 2300 digitalnih naprednih vodomerov. V tem času smo zaradi okvare ali nepravilne montaže zamenjali manjše število vodomerov, kar je v skladu s pričakovanji." Vse okvarjene vodomere pa so reklamirali in vrnili dobavitelju, ki jih je nadomestil z novimi.

Projekt nameščanja naprednih vodomerov bodo nadaljevali, v naslednjih letih bodo digitalizirali še večje število odjemnih mest na celotnem vodooskrbnem območju Rižanskega vodovoda Koper.

katarina.n.mal@styria-media.si

Komentarjev 10
  • bandit 10:33 05.november 2024.

    No DARE 326 v Angliji v števec vtakneš kartico z dobroimetjem, ko porabiš količino plina, vode, elektrike in ne vem kaj še teh dobrin ni več. Mi plačujemo vse za nazaj. Zato ostanimo kjer smo in pri čemer smo.

  • dare326 09:09 05.november 2024.

    Digitalne merilnike sem hotel uvažati že pred 25 leti, pa so me gledali zabodeno, kaj mi je padlo na pamet. Angleži so to prvi uvedli že takrat. Vodovodar je šel s čitalnikom mimo hiše in odčital kodo in porabo. Sedaj ...prikaži več je to bolj avtomatizirano, poraba baterije manjša in večji doseg signala.

  • Avatar Garancija
    Garancija 07:56 05.november 2024.

    Kako nas imajo za norca in narod še kar sledi tem neumnostim