Pod streho > Varčna hiša
246669 ogledov

Pozor: Od 1. januarja bodo bojlerji prepovedani, tako bo v praksi

bojler boiler ogrevanje vode kopalnica Profimedia
Po dveh in pol letih, odkar velja novi pravilnik o učinkoviti rabi energije (PURES 3) je jasno, da prepoved glede neposredne uporabe elektrike za ogrevanje velja le na papirju.

V PURES 3 je določeno, da je za ogrevanje prepovedana uporaba generatorjev toplote in grelnih teles, ki delujejo po Joulovem načinu, kar z drugimi besedami pomeni, da gre za neposredno rabo električne energije. Med takšna grelna telesa ali generatorje toplote spadajo IR-paneli, električno talno gretje, grelniki sanitarne vode (bojlerji), električni radiatorji.

To velja v primeru, ko električna energija za delovanje dobivajo iz javnega električnega omrežja ali drugega vira, kjer električna energija ni pridobljena iz OVE.

IR-panel | Avtor: Dezzen Dezzen
Pravilnik pa predvideva izjeme, ko je zgoraj naštete naprave dovoljeno uporabiti. Prva izjema velja, če je potrebna električna energija proizvedena iz OVE energentov v, na, ob stavbi ali njeni neposredni bližini in na leto proizvede vsaj enako količino električne energije, kot je potrebna za proizvodnjo toplote v obravnavani stavbi.

Druga možnost odstopanja od teh zahtev pa velja, če je stavba tako energijsko učinkovita, da ne presega polovične mejne vrednosti dovoljenih toplotnih izgub. Dovoljene toplotne izgube pa so največ 25 kWh na kvadratni meter na leto. To pomeni, da je uporaba električnih generatorjev toplote dovoljena le v stavbah, ki so energijsko izjemno učinkovite, celo bolj kot pasivne hiše.

Prepoved velja tudi, ko gre za vzdrževanje

Ob tem pa velja poudariti, da bo določilo o električnih grelnikih za sanitarno vodo, začelo veljati šele 1. januarja 2025. Od takrat naprej bomo lahko kupili le še grelnike, katerih moč je manj kot 2 kW, in grelnike s prostornino največ 15 litrov. Glede na ponudbo pa ima večina grelnikov moč 2 kW, kar je glede na pravilnik preveč.

Navedene zahteve so glede na cilje razogljičenja zagotovo razumljive, ko gre za novogradnje in rekonstrukcije, za katere je treba pridobiti gradbeno dovoljenje. Vendar popolnoma enake zahteve veljajo tudi, ko gre za energijsko sanacijo in celo, ko gre zgolj za vzdrževanje stavbe.

To zadnje pomeni, da v primeru, ko moramo na primer zamenjati dotrajane IR-panele ali pa električni radiator v hiši, ki ne izpolnjuje zgoraj navedenih izjem, novih podobnih ne smemo več vgraditi. Ogrevanje in pripravo sanitarne vode moramo rešiti drugače. Z uporabo tehnike, ki ne deluje neposredno na električno energijo oziroma po Joulovem načinu.

"Za to področje so na razpolago tehnične rešitve, za katere se porabi bistveno manj električne energije in na ta način zagotovi manjše izpuste CO2 iz stavbe," pravijo na ministrstvu za naravne vire in prostor, v čigar pristojnosti sta gradbeni zakon in temu podrejen PURES 3.  

električno talno gretje | Avtor: Profimedia Profimedia

Tako je na papirju. Kako pa je v praksi?

Vsa tehnika, uporaba katere naj bi bila po pravilniku omejena oziroma celo prepovedana, je še vedno v prodaji. Ali res kdo nadzoruje, kam in pod katerimi pogoji se vgrajuje?

Na ministrstvu na naša vprašanja odgovarjajo, da "PURES 3 določa energijske lastnosti stavb z vidika graditve stavb, zato v tem pravilniku ni podlage za urejanje trga."

Dodajajo še, da je za nadzor pristojen gradbeni inšpektor. Investitor pa dokazuje izpolnjevanje zahtev PURES 3 z izkazom o energijskih lastnostih stavb, ki ga je treba predložiti za pridobitev tako gradbenega kot tudi uporabnega dovoljenja. To velja za novogradnje oziroma rekonstrukcije z gradbenim dovoljenjem, ne pa pri vzdrževanju.

električno ogrevanje, električni radiator | Avtor: Profimedia Profimedia
Za dajanje proizvodov na trg je pristojno ministrstvo za gospodarski razvoj, turizem in šport, za nadzor trga pa tržni inšpektorat. Prodaje omenjenih naprav ne morejo kar prepovedati, saj je njihova uporaba v določenih primerih dovoljena.

Gradbena inšpekcija ima drugo prioritetno delo

To pomeni, da se lahko nadzoruje le vgradnja, za kar pa je pristojna gradbena inšpekcija. Malo verjetno je, da bodo vgradnje grelnih naprav, kot so IR-paneli, električno talno gretje, električni radiatorji in po novem letu tudi električni grelniki sanitarne vode, ki imajo moč 2 ali več kW, preverjali gradbeni inšpektorji, kar so nam tudi potrdili.

"Gradbena inšpekcija Inšpektorata Republike Slovenije za naravne vire in prostor od 4. junija 2022, ko je bil sprejet Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah, ni opravila nobenega inšpekcijskega pregleda, kakor tudi ne izrekla inšpekcijskega ukrepa, v povezavi s Pravilnikom o učinkoviti rabi energije v stavbah. Zaradi pomanjkanja inšpektorjev tega področja in nadzora po tem pravilniku še ne nadziramo. Prioritetno delo gradbene inšpekcije je nadzor nad objekti, ki ogrožajo življenje in zdravje ljudi, ter nad objekti v gradnji."

Določilo o prepovedi neposredne rabe električne energije za ogrevanje in pripravo tople sanitarne vode, ko gre za energijsko obnovo in vzdrževanje, je preprosto nevzdržno in odveč, saj se ga v praksi ne da nadzorovati.

katarina.n.mal@styria-media.si

Komentarjev 96
  • andrija 03:28 27.oktober 2024.

    še en zakon ki so ga spisali strokovnjaki s spletno diplomo iz bih

  • Kmodri_ 20:09 26.oktober 2024.

    Golob bo objavil encikliko: vsi, ki imate računalniške z 1200 W jih nemudoma izročite Snagi....sicer.....

  • darefoks 12:27 26.oktober 2024.

    imel bom kar bom hotel, jebite se