Agencija za energijo je izdala Poročilo o stanju na področju energetike v Sloveniji za leto 2021, v katerem med drugim analizira tudi maloprodajni trg električne energije in gospodinjski odjem. Del tega je tudi zamenjava dobavitelja, saj kot navajajo v poročilu, delež te kaže konkurenčnost trga.
Po podatkih iz poročila je lani dobavitelja električne energije zamenjalo 46.098 odjemalcev, od tega 34.557 gospodinjskih, v povprečju 2880 vsak mesec. „Število menjav dobavitelja se je zmanjšalo že šesto leto zapored in je najnižje v opazovanem obdobju,“ navajajo v poročilu.
Delež menjav dobavitelja gospodinjskih odjemalcev je v letu 2021 znašal štiri odstotke oziroma le štirje odstotki vseh gospodinjstev so zamenjali dobavitelja. To je 0,4 odstotne točke manj kot leto prej. V primerjavi z letom pred tem pa je lani dobavitelja zamenjalo skoraj osem odstotkov manj gospodinjstev.
Manj zamenjav, manjša konkurenčnost
Zakaj so menjave dobaviteljev električne energije pomembne? „Zmanjševanje deleža menjav dobavitelja negativno vpliva na konkurenčnost trga, saj neaktivnost odjemalcev vpliva tudi na dejavnosti dobaviteljev na trgu.“
V nekaterih drugih državah EU zamenjave potekajo veliko bolj aktivno. V Belgiji, denimo, je leta 2020 dobavitelja zamenjalo kar 21 odstotkov gospodinjskih odjemalcev, v še devetih državah pa je bil delež višji od 10 odstotkov.
Lani je po številu zamenjav izstopalo zadnje četrtletje, kar ni presenetljivo. „Trend zmanjševanja števila menjav dobavitelja se je v zadnjem četrtletju leta 2021 začel obračati v rast.“
Na to je vplivalo več dejavnikov. „Rast maloprodajnih cen je bila v prvi vrsti posledica poteka akcijskih ponudb, ki se niso nadomeščale z novimi, ter dviga cen oziroma napovedi dvigov cen obstoječih ponudb (eden od prvih dobaviteljev, ki so napovedali višanje maloprodajnih cen je bil Petrol). Dodatno so število menjav dobavitelja dvignili napoved Telekoma, da z začetkom leta 2022 zapušča maloprodajni trg, izključitev Involte s trga ter poskusa enostranske odpovedi pogodb o dobavi zaradi spremenjenih okoliščin dobavitelja Elektro prodaja E.U,“ razloge za povišano dinamiko zamenjav navajajo v poročilu.
Kdo je izgubil največ in kdo najmanj odjemalcev
Med oktobrom in decembrom so največ gospodinjskih odjemalcev izgubili dobavitelji Petrol, E 3, Telekom Slovenije, Elektro prodaja E.U. ter Elektro Energija.
V enakem obdobju sta glede na september največ gospodinjskih odjemalcev pridobila dobavitelja Energija Plus in GEN-I. Prvi je imel oktobra in novembra objavljeno novo akcijsko ponudbo, medtem ko je GEN-I napovedal, da v kratkoročnem obdobju nima namena višati maloprodajnih cen električne energije za gospodinjske odjemalce.
Največ zamenjav na območju Elektra Gorenjska
Na Agenciji za energijo so naredili tudi podrobnejšo analizo zamenjav na posameznih geografskih območjih, da bi ugotovili morebitna odstopanja od slovenskega povprečja. „Izbira odjemalca (dobavitelj, produkt) ni lokacijsko pogojena, so pa območja različno gospodarsko in demografsko razvita, na trgu pa so še vedno aktivni dobavitelji, ki zgodovinsko izhajajo iz elektrodistribucijskih podjetij, tj. lastnikov in pogodbenih upravljavcev omrežij na posameznih distribucijskih območjih. Nekateri dobavitelji so še vedno lastniško povezani s temi podjetji, kar bi ob neučinkoviti ločitvi dejavnosti lahko bila potencialna ovira za prosto izbiro dobavitelja.“
Srednja stopnja koncentarcije trga
Zaradi menjav dobaviteljev električne energije so se nekoliko spremenila tudi razmerja na trgu oziroma indeks koncentracije.
Tržni delež treh največjih dobaviteljev je znašal 57,8 odstotka in se je v primerjavi z letom 2020 povečal za 1,1 odstotne točke. Lani sta največ pridobila GEN-I in Petrol.
V petletnem opazovanem obdobju so tržne deleže na tem trgu z vsakim letom izgubljali ECE, Elektro energija in Energija plus. Na drugi strani pa sta v istem opazovanem obdobju vsako leto na tržnem deležu pridobivala GEN-I in Petrol.
Nikoli se nisem spuščala v detajle oz v izračune, kolikšne so razlike med dobavitelji. Pa me tanima, tako iz prve roke, so razlike ali je to polno govorjenje za par centov razlike?
Jože ,zakaj ne podaš ovadbo, če si tako prepričan o napisanem? Drugače pa modro molči bomo vsaj mislili ,da si pameten.
Imamo predsednika vlade, ki se gre privatni business za GEN-I ampak ljubljanski revolucionarji so povsem tiho, ker ob preprodaji njihove investicije skupaj z ROŽMANOM ropa po slovenski energetiki. Kdor je tiho je sokriv zločina! Avtor je zaslužil najprej majhno medaljo,… ...prikaži več ki je uspel mimo urednika povedati resnico.