„Kot eno svojih glavnih prioritet si ministrstvo prizadeva za zeleno transformacijo energetskega sistema Slovenije s spodbujanjem rabe obnovljivih virov energije in jo vseskozi tudi izrazito podpira prek različnih spodbujevalnih ukrepov,“ so kmalu po objavi, da sredstev ni več, sporočili z ministrstva za infrastrukturo.
Zavedajo se, da je rast ceni energentov eden od ključnih dejavnikov, ki še dodatno spodbujajo zanimanje za postavitev samooskrbne sončne elektrarne in zato večje zanimanje za razpis. Hkrati pa izpostavljajo, da ima rast cen energentov tudi vpliv na smotrnost in ekonomičnost investicij v energetsko samooskrbo.
V zadnjih mesecih je na „navedenem razpisu prišlo do izrednega povečanja prejetih vlog (prek 2000 vlog samo danes do 14. ure) in so bila zato razpoložljiva finančna sredstva, ki jih je Eko sklad predvidel za ta ukrep v preteklem in letošnjem letu, že rezervirana oziroma porabljena.“
Prispevki ne bodo višji
Eko sklad velik del sredstev za izvajanje svojega programa pridobi s prispevkom na rabo energije za povečanje energetske učinkovitosti. Tega odjemalci plačujemo za daljinsko toploto, električno energijo ter trdna, tekoča in plinasta goriva in je določen z uredbo o zagotavljanju prihrankov energije.
„Dejstvo je, da bi povišanje tega prispevka imelo še dodaten pritisk na že tako visoke cene energentov za vse končne uporabnike, kar bi imelo vpliv tudi na trenutno izvajanje nujnih ukrepov (zamrznitev prispevka OVE, SPTE) za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov.“
Zagotovili bodo dodatna sredstva
„Glede na trenutni interes in zaradi želje po še dodatnem pospeševanju zelene transformacije in zastavljenih ciljev na področju obnovljivih virov energije, bomo zagotovili dodatna finančna sredstva za nadaljnjo uvajanje naprav za samooskrbo z električno energijo,“ so še sporočili in dodali, da bo „Eko sklad v kratkem objavil nov javni razpis.“