Popotnik
37797 ogledov

Tako sem na Hrvaškem jedel ceneje kot v Sloveniji

Hrvaška Profimedia
Pred odhodom na poletni dopust na Hrvaško se je dobro pozanimati in si pripraviti okviren seznam restavracij, kjer bi si želeli jesti in piti. Seveda če ob prejetju računa ne želimo debelo pogledati.

"Že dvajset let hodim na Hrvaško, vsako leto se je malce podražilo, toda to, kar se je zgodilo ob prehodu na evro … sveta Marija," je eden od turistov (motoristov) v Umagu v angleščini vneto razlagal drugemu, ko sem se z družino sprehajal po glavni promenadi.

In res je, Slovenci o podražitvah na Hrvaškem precej vemo, saj to že od samega prehoda naših južnih sosedov na evro čivkajo že vrabci na strehah. Tujci, ki na Hrvaško prihajajo od dlje (Nizozemska, sever Nemčije itd.), so ob pogledu na cene najbrž malce bolj šokirani. Toda vsesplošne podražitve, ki jih na turističnih lokacijah spremljajo še "elitni" gostinski lokali in restavracije s pogledom na morje, še ne pomenijo, da boste na Hrvaškem začasa dopusta imeli plitev žep. 

In za tiste, ki nimate ravno najbolj globokih žepov, je odlična rešitev uporaba spletnih strani ali aplikacij, ki vam na podlagi predhodnih izkušenj uporabnikov, hitro povedo, kje se da jesti in piti poceni in dobro. Ena od takih je TripAdvisor, ki sem ga skrbno uporabljal tudi sam na zadnjem dopustu, ko sem se mudil v Umagu in Novigradu. In glede na to, da sem v predsezoni v nekaterih restavracijah celo čakal na mizo, sem prepričan, da nisem bil edini, ki si je pomagal na takšen način. Sam sem bil z uporabo TripAdvisorja (lahko izbirate med filtri poceni obroki, cenovni srednji razred in restavracije višjega ranga), ki mi ga je priporočil sodelavec, izjemno zadovoljen. Niti enkrat se nisem opekel: niti s ceno niti s kakovostjo hrane.

Dopust na Hrvaškem | Avtor: Žurnal24 Žurnal24

In kljub strahu, ki sem ga imel zaradi visokih cen na Hrvaškem, sem presenečeno ugotovil, da sem večinoma zunaj jedel celo ceneje kot v restavracijah, ki jih običajno obiskujem v Ljubljani. Za precej velik hamburger sem v restavraciji v Umagu tako odštel 7,5 evra, za porcijo ocvrtih lignjev 9 evrov, za špagete carbonara prav tako 9 evrov, za klasično pico pa 8 evrov. Vsekakor so to cene, ki nikakor niso pretirane za turistične kraje. Seveda pa je za takšne cene prej potrebno poizvedovanje. Ob sprehodu mimo restavracij v Novigradu in Umagu namreč hitro opaziš, da se cene za krožnike gibljejo nekje med 12 in 18 evri, v restavracijah tik ob morju pa brez težav od 18 do 30 evrov. 

Ob poti domov sem se ustavil na bencinskem servisu Crodux, kjer sem za na pot vzel mrzlo vodo Jana 1,5 litra. Zanjo sem odštel kar 2,69 evra. Za 0,33 l vode Jana z otroškim nastavkom za pitje pa sem odštel kar 1,75 evra. 

Za ocvrte lignje je bilo ob hitrem pregledu cenikov restavracij v centru Novigrada moč odšteti od 9 pa tudi do 25 evrov, tako da je cenovni razpon zelo velik, zelo podobno je tudi pri drugih krožnikih. Za pollitrsko točeno pivo manj kot 3,30 evra nisem odštel nikjer, niti v Umagu niti v Novigradu, se pa cene večinoma gibljejo okoli štirih evrov, na malce lepših lokacijah pa je pollitrsko pivo "vredno" 4,5 evra. Cene jutranje kave so ob obali primerljive z ljubljanskimi oz. celo nekoliko nižje, znova seveda odvisno od lokacije.

1/3
Žurnal24

Pazljivo na bankomatih

Če ste dobro opravili svojo domačo nalogo pred odhodom na Hrvaško, potem ste najbrž že ugotovili, da večina bank preko svojih bankomatov zaračunava provizijo okoli petih evrov za vsak dvig. Tudi tu obstaja izjema, in sicer Istarska banka. Ko se boste sprehajali po mestu, se ozrite okoli ali pa na aplikaciji Google Maps poiščite bankomate te banke. Če boste na dopustu dva tedna in denar dvignili štirikrat, boste že tu prihranili 20 evrov. 

 

Precej dela boste imeli v trgovinah, saj je tam večina artiklov precej dražja kot v Sloveniji. Vsaj v Umagu je bilo tako. Sam sem zahajal v Lidl in Kaufland, oba sta pokala po šivih zavoljo številnih turistov, cene za nekatere artikle pa so pošteno zasoljene, tako čez palec bi rekel, da je vse skupaj v povprečju dražje med 30 in 40 odstotki, če primerjam cene v Sloveniji.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 15
  • dare326 16:27 26.junij 2023.

    Če nimaš, ostani doma. Če bi vseeno rad okusil morje in imaš malo €, v trgovini kupi 1/2 kg kruha, mesni narezek in malo pivo, usedi se na pločnik in jej in pij, samo ne bodi kalimero in ne jamraj.

  • Avatar Zoran
    StarMačk 10:35 26.junij 2023.

    Spoštovani avtor, tudi na slovenski obali se v restavraciji turist lahko nasiti in odžeja približno za ta denar ( če si v Kopru lahko še ceneje), le malce poiskati je potrebno, tako kot ste iskali v Umagu (npr. v Luciji ...prikaži več dnevno kosilo za 9 eur, 0,5 Laško 2.80 eur, sok 2.50 eur...). Poleg tega pa trgovine, vsaj večjih trgovskih verig, v notranjosti in na obali, na enakih proizvodih istega proizvajalca nimajo različnih marž, kot je to na Hrvaškem.

  • miha.z 07:51 26.junij 2023.

    A ste dobro plačani od teh reklam?