Na številko 112 na dan pokliče približno 70 občank in občanov, v času izrednih dogodkov pa je tudi več kot 1.500 klicateljev na uro.
Kot je povedal vodja omenjene novomeške izpostave Klemen Gorše, občani lahko s pomočjo številke 112 pokličejo pomoč reševalnih služb, kot so nujna medicinska in veterinarska pomoč, gasilci, gorski reševalci, jamarji, potapljači ter drugi, klicatelj pa naj ob klicu operaterju mirno posreduje podatke o kraju, okoliščinah, številu vpletenih ljudi in druge morebitne okoliščine dogodka.
Le na podlagi zanesljivih podatkov bodo lahko reševalci poslali ustrezno pomoč, ob klicu pa je priporočljivo, da se klicatelj tudi predstavi, je opozoril Gorše.
V sodelovanju z Rdečim križem so nekaterim novomeškim šolarjem danes predstavili tudi temeljne postopke oživljanja z defibrilatorjem.
Nočno dežuranje le v Brežicah
Na novomeški izpostavi oz. centru za obveščanje hkrati z brežiško izpostavo sprejemajo klice iz osrednje Dolenjske, Bele krajine in Posavja, po lanski novi reorganizaciji te službe pa nočno dežurstvo opravljajo le iz Brežic. Ponoči je tam navzoč tudi novomeški operater, pri njihovem delu pa prebivalci omenjenega območja ne občutijo razlik, je ocenil. Nočni preklop je avtomatski, v primeru večjih nesreč oz. dogodkov, kar se je doslej primerilo dvakrat, pa v nočno delo vključijo tudi novomeško izpostavo, je še povedal Gorše.