Za zdaj po Šterovih besedah kaže, da bo v torek čez dan deževalo povsod. Količine padavin bodo od kraja do kraja različne, v povprečju pa bo padlo od 10 do 20 mililitrov dežja na kvadratni meter. Obstaja možnost neviht s posameznimi nalivi, kjer lahko zapade tudi od 40 do 50 mililitrov na kvadratni meter. Na jugu države bodo količine padavin manjše, je dodal.
Gasilci se veselijo
Padavine bodo zelo dobrodošle tudi na Krasu, kjer se gasilci že več kot teden dni borijo z obsežnim požarom. A Šter opozarja, da ne bo šlo za takšne količine padavin, da bi na dolgi rok bistveno izboljšale vodne zaloge ali končale sušo. "V soboto sledi še ena hladna fronta in z njo tudi nekaj dežja, mogoče pa le tudi jugozahodni del dobi večje skupne količine dežja," je pojasnil.
Na primorskem bo v torek pihala tudi šibka do zmerna burja, ki lahko doseže hitrost tudi do 60 kilometrov na uro. Burja takšne hitrosti bo kratkotrajna, a bo kljub temu zaradi burje hitro zopet postalo sušno. "Za Kras nihče ne pozna odgovora, je pa burja dodaten faktor, na katerega je treba biti pozoren," je opozoril Šter.
Bolj kot toča v posameznih delih države meteorologe skrbijo nalivi in sunki vetra, a v nevihtah tudi toča ni redek pojav. "Dež bo blagodejno vplival na toplotno obremenitev," je dodal.
V torek bo vročina popustila
Opozorilo zaradi toplotne obremenitve velja le še danes, v torek bo vročina povsod popustila, je napovedal Šter. "Na Primorskem bo še kakšna stopinja nad 30, glede na današnjo vročino, pa bo kar precejšnje olajšanje," je dodal.
Tudi naslednji dnevi bodo bolj prijetni, v notranjosti države bo 30 stopinj, na Primorskem do 34, kjer bo pihala tudi šibka burja. V petek bodo temperature v notranjosti države narasle na 33 stopinj, v soboto pa nas čaka nova osvežitev, je pojasnil.
Suše ne bo konec
Še vedno je treba skrbno ravnati z vodo, saj dež po Šterovih besedah ne bo bistveno omilil suše. Na večje pošiljke dežja bo treba počakati avgust ali celo september. Vročinskih valov namreč še ni konec, verjetno nas naslednji čaka že v začetku avgusta, je dodal dežurni meteorolog.
Na Primorskem je še vedno razglašena zelo velika požarna ogroženost v naravi, velika nevarnost pa je tudi drugod po Sloveniji.
Bi 'arso strokovnjaki' upali komentirati vremensko dogajanje tega poletja? Zakaj se kar naenkrat nič 'ne premešča' ali 'giba' - npr. kaka dolina hladnega zraka ali anticiklon ali greben visokega pritiska??? Nikakršnega gibanja zračnih mas od zahoda proti vzhodu? Kaj se… ...prikaži večse je zgodilo npr. 22.7. z azorskim anticiklonom, da je zaustavil tako željen prodor hladne doline?? Ki bi pogasila požar in zalila poljščine, gozdove ? Eh, seveda, podobnost z 'izginotjem' grip in prehladov je zgolj naključna.....
Čas kislih kumaric za medije. Na temu portalu je ta čas stalen. Mogoče bo dež, ali pa ne? Nimate pisati kaj pametnejšega.
Govori se o mililitrih… skratka za jesensko jutranjo roso. Torej praktično nič!