Slovenija
82 ogledov

Begunska kriza Janšo ponesla na vrh

patria Anže Petkovšek
Stranka SMC je po dveh mesecih izgubila primat, prehitela jo je SDS.

Stranka SMC je v novembrski anketi Dela izgubila primat, po dveh mesecih jo je prehitela SDS. Obema strankama je podpora sicer narasla, a opozicijski bolj izrazito.

Kot navaja časnik, bi spremembo najlažje utemeljili z argumentom, da je stranki Janeza Janše uspelo najbolje unovčiti strah pred begunskim tokom v EU.

SDS podpira 13, SMC pa dobrih 8 odstotkov

 

Stranko SDS v tokratni anketi podpira 13,1 odstotka vprašanih, oktobra je stranka zabeležila 8,5-odstotno podporo. Največjo koalicijsko stranko SMC bi medtem volilo 11,5 odstotka vprašanih. Oktobra je SMC uživala 10,6-odstotno podporo.

Na strankarski lestvici za SDS in SMC sledijo ZL s 6,8 odstotka, SD s 4,5, NSi in DeSUS z 2,2, SNS z 1,7 in SLS z 1,6 odstotka.

Tudi v tem mesecu je neodločnost volilnega telesa po rezultatih ankete izredno visoka, čeprav nekoliko nižja kot oktobra. Takšnih, ki ne vedo, koga bi volili, ne bi volili ali bi najraje podprli kakšno drugo stranko, je skoraj 55 odstotkov, mesec pred tem jih je bilo slabih 60 odstotkov.

Politika pritiska na vlado

V novembru se je sicer podpora zvišala štirim strankam, poleg SDS in SMC še SLS in ZL. Znano je, da sta SDS in SLS močno stavili na protibegunsko retoriko in sta tudi najodločnejši zagovornici bodeče žice na meji. Politika pritiska na vlado, češ da se ne odziva ustrezno, pa tudi izredno ostra retorika do beguncev je obrodila sadove, ugotavlja Delo. SDS se je zavihtela na vrh, SLS spet resneje zaznavajo v anketah, čeprav njena podpora še ni tolikšna, da bi prestopila prag parlamenta.

Pince | Avtor: Anže Petkovšek Anže Petkovšek

Po drugi strani imajo stranke vladajoče koalicije še vedno večino pred fiktivno desno koalicijo (SDS, NSi, SLS), še ugotavlja časnik. Ob upoštevanju zgolj opredeljenih volivcev je 41 odstotkov glasov na strani aktualne koalicije, 39 odstotkov na strani desne koalicije.

Telefonsko anketo je za uredništvo Dela med 2. in 5. novembrom na vzorcu 600 odraslih državljanov opravil oddelek za tržne raziskave Delo Stik.

Komentarjev 18
  • Lunca 21:32 09.november 2015.

    Tako je, reši pa ničesar, samo dodatno komplicira.

  • Lunca 20:57 09.november 2015.

    Dejstvo je, da si zelo, zelo malo migrantov želi ostati pri nas. Še večina tistih, ki gredo malo povohat naše nastanitve za begunce in podajo prošnje, se zelo hitro potrudi pobrat šila in kopita. V primeru, da bi si želeli ...prikaži več ostati in verjetno bodo sčasoma v to res tudi vodeni in prisiljeni, jih nobene ograje od tega ne bodo mogle odvrniti. Kako boste ljudi, ki ne upoštevajo več nobenih zakonov, ustavili z žičnimi ograjami? Naivno.

  • Lunca 20:48 09.november 2015.

    Somišljenikov sem imela in imam zelo malo. Ne vem, koga imate to v mislih. Dejstvo je, da se tale situacija s "trojanskim konjem" s strani skrajnih islamistov ne more rešiti z ograjami - pa naj bodo žičnate, betonske ali kakršnekoli ...prikaži več druge. To je ozkogledo razmišljanje zapečkarskih malih petelinčkov, ki mislijo, da bodo rešili svet, ko pridejo na kupček gnoja zakikirikat. Ko bi Janša imel kakšen pameten predlog, kako zadevo dejansko rešiti, bi ga že povedal. Najhuje pa je, kar vedno naredijo desno usmerjeni politiki, ustvarjati samo dodatno paniko in nerešljiv strah. To niti slučajno ni kulturno in je samo dodatna voda na mlin skrajnim islamistom, ki jih je (zaenkrat še) zelo malo med migranti.