Slovenija
30 ogledov

Blejski otok ostaja Cerkvi

Bled otok Iztok Golob
Kranjsko okrožno sodišče je zavrnilo tožbo Republike Slovenije proti ljubljanski nadškofiji za ugotovitev ničnosti sporazuma o Blejskem otoku. Ta tako ostaja v dolgoročnem 45-letnem najemu blejske župnije.

Blejski župnik je z izidom zadovoljen. Kot so danes povedali na državnem pravobranilstvu, ki je v tožbi zastopalo Republiko Slovenijo oziroma ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, so s kranjskega okrožnega sodišča prejeli sodbo, s katero sodišče zavrača tožbeni zahtevek države po ugotovitvi ničnosti sporazuma o dolgoročnem najemu Blejskega otoka.

Sodba še ni pravnomočna, zoper njo pa je dovoljena pritožba v roku 15 dni od prejema pisnega odpravka sodbe.

Odločitev je bila pričakovana

Nekdanja ministrica za kulturo Majda Širca je, na podlagi vsebin, s katerimi je seznanjena iz medijev dejala, da je bila odločitev Kranjskega okrožnega sodišča pričakovana. To pa predvsem zato, ker minister Žiga Turk s tem, ko je opustil možnost pritožbe na junijsko odločitev sodišča, ni nadaljeval postopka, znotraj katerega bi lahko prišlo do vsebinske presoje glede odtujitve Blejskega otoka kot spomenika velikega državnega in simbolnega pomena, je menila.

"To pomeni, da je minister deloval z roko v roki z interesi Rimskokatoliške cerkve, kljub temu, da je v tem primeru v skoraj 20 letih tako vrhovno kot ustavno sodišče odločilo, da je Blejski otok last države, z izjemo cerkve in pripadajočega zvonika. Denacionalizacija je bila pravnomočno končana s sporazumom, ki naj bi ga vložili na Evropsko sodišče in smo mu mi nekoč oporekali, pa so jo nato na perfiden način skušali ovreči," je spomnila Širca.

Nekdanji ministrici se zdi zelo pomembno, ali se bo ministrstvo na odločitev sodišča pritožilo. "Če se ne bo, pomeni, da minister ne ščiti interesa države in da dopušča odtujitev Blejskega otoka," je še povedala Širca.

Nadškofija Ljubljana se na sodbo zaenkrat še ni odzvala.

Tajen sporazum

Sporazum je nekdanji minister za kulturo Vasko Simoniti z ljubljansko nadškofijo sklenil leta 2008 tik pred iztekom mandata tedanje vlade, do razkritja v medijih pa je sporazum ostal tajen. Njegova naslednica Majda Širca je bila prepričana, da je sporazum ničen in prek državnega pravobranilstva na sodišču zahtevala njegovo razveljavitev.

Po sporazumu se je Cerkev odpovedala denacionalizacijski zahtevi za vrnitev otoka v naravi, v zameno pa je dobila v last še preostale tri objekte na otoku in za 45 let v brezplačen najem celoten otok.

Kranjsko okrožno sodišče je sicer že aprila 2011 zavrnilo tožbo države, saj ta ni bila pravilno formulirana. Po dopolnitvi tožbe pa je sodišče o njej ponovno odločalo letos. Junija je sodišče s predhodno razsodbo že zavrglo tožbo proti blejski župniji, sedaj pa je odločilo še o glavni zadevi, torej o ničnosti sporazuma. Ta z razsodbo sodišča ostaja v veljavi.

Komentarjev 2
  • linka 20:24 04.oktober 2012.

    Nemogoče je mogoče !

  • bojovi 20:00 04.oktober 2012.

    Aha to pomeni da bodo odplačali nazaj svoj dolg.