“Številne naše družine se težko prebijajo skozi mesec, zato je bila odločitev, da gremo študirat v Slovenijo, tudi pot v stabilnejšo prihodnost. Zaradi ukinitve štipendije se bomo morali verjetno vrniti v svoje države,” pravijo tuji študenti, ki so do zdaj pri nas prejemali državno štipendijo, od 1. januarja pa je ne morejo več.
Niso bili seznanjeni
V Sloveniji študira okoli 2.000 tujih študentov. Večina jih prihaja iz nekdanje Jugoslavije. Okoli 1.100 jih prejema državno štipendijo. Država je pred letom in pol zakonodajo spremenila tako, da so do državnih štipendij upravičeni le slovenski državljani. Zakonska določba velja od 1. januarja, a so tuje študente na ministrstvo za delo povabili šele konec decembra. “Večina za spremembo zakona sploh ni vedela,” razlagajo študenti.
Znanje brez državljanstva
Na ministrstvu pojasnjujejo, da lahko še vedno zaprosijo za druge štipendije, in opozarjajo, da “naši študentje v drugih državah državne štipendije ne morejo pridobiti”. Zato menijo, da je treba zadeve urediti prek bilateralnih sporazumov.
Tuji študenti in njihovi podporniki, tudi številni profesorji, odgovarjajo, da je ta poteza države diskriminatorna. Zato bodo pod geslom “Slovenija mora ostati država, v kateri znanje nima državljanstva” v torek zavzeli ulice pred ljubljansko univerzo.