Trošarine za tobak je potrebno dvigniti na najmanj 13 odstotkov, menijo v Slovenski zvezi za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo (SZOTK). Dvig trošarin je en od treh predlogov pobude, ki skuša omejiti rabo tobačnih izdelkov.
"Kajenje nima le negativnih učinkov na zdravje prebivalstva, temveč posledično povzroča tudi ekonomsko škodo zaradi stroškov zdravljenja," opozarjajo v SZOTK. Ocenjeni stroški finančnih izgub krepko presegajo prilive iz tobačnih trošarin, zato predlagajo dvig trošarin. Še pomembnejši razlog pa je dejstvo, da cena bistveno vpliva na povpraševanje. "Razširjenost kajenja, še posebej med mladimi, lahko pripišemo predvsem trenutni cenovni dostopnosti tobačnih izdelkov v Sloveniji," pravijo v zvezi.
Škatlice cigaret naj bodo nevtralne
V zvezi si prizadevajo tudi za čimprejšnjo implementacijo direktive EU, ki predvideva nevtralna embalaža za cigarete in sestavljena zdravstvena opozorila.
"Izkušnje iz držav, ki so že sprejele strožjo zakonodajo na področju označevanja in oglaševanja tobačnih izdelkov oziroma cigaret, kažejo neposredne pozitivne učinke na področju zmanjšanja prevalence kajenja, kot tudi opuščanja kajenja in posledično izboljšanje splošnega stanja na področju kroničnih nenalezljivih bolezni," pravi predsednica SZOTK Mihaela Lovše.
Elektronske cigarete niso zdravstveni pripomoček!