Slovenija
644 ogledov

"Datum je sprejemljiv, ni pa dober"

Reka Učja Neža Posnjak
Danes bo dokončno znan datum referenduma o vodah.

Na izredni seji, ki se bo začela popoldne, bodo poslanci odločali o datumu zakonodajnega referenduma o noveli zakona o vodah. Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je predlog odloka o razpisu referenduma, ki predvideva, da bi bil referendum 4. julija, potrdil brez glasu proti. S predlaganim datumom izvedbe referenduma je soglašalo tudi ministrstvo za okolje in prostor.

Proti zakonu mora glasovati najmanj petina volilcev

Roki za opravila, potrebna za izvedbo referenduma, bi tako začeli teči 31. maja. Referendumsko vprašanje se bo glasilo: "Ali ste za to, da se uveljavi Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o vodah (ZV-1G), ki ga je sprejel Državni zbor na seji dne 31. marca 2021?" Zakon bo na referendumu zavrnjen, če bo proti njemu glasovala večina volivcev, ki so glasovali veljavno. Proti zakonu mora ob tem glasovati najmanj petina vseh volivcev.

Zbrali več podpisov, kot je potrebno

Pobudniki referenduma o sporni noveli zakona o vodah so že teden dni pred iztekom roka zbrali precej več od zahtevanih 40 tisoč podpisov in jih prinesli v državni zbor. "Prepričani smo, da bomo zmagali, saj se borimo za stvar, ki nas povezuje, to je čista pitna voda," so povedali ob vložitvi odpisov. 

Predstavnika vlagateljev pobude za referendum Miha Stegel iz civilne iniciative Danes in Alenka Kreč Bricelj, predstavnica gibanja Za pitno vodo, menita, da je izvedba referenduma 4. julija najboljša možnost med slabimi. 

"Datum je sprejemljiv, ni pa dober"

Stegel meni, da je datum "glede na vse dane okoliščine sprejemljiv, ni pa dober". V času do izvedbe referenduma bo lahko stekla nujno potrebna javna razprava o noveli zakona o vodah, ki je pred tem ni bilo. Opozoril je tudi na poskuse diskreditacije in politiziranja referenduma. "Žal se nekateri obnašajo, kot da je referendum nek ekstremizem. Referendum pomeni razumsko varovalko širše javnosti," je dejal.

Podpise za referendum so v civilni iniciativi in gibanju začeli zbirati, ker je državni zbor po skrajšanem postopku in kljub kritikam tako civilne družbe kot velikega dela stroke, sprejel sporno novelo zakona o vodah. Ministrstvo za okolje je umaknilo 69. člen zakona, ki bi omogočil gradnjo proizvodnih naprav z nevarnimi snovmi in odlagališč odpadkov na vodovarstvenih območjih. Pobudniki referenduma pa opozarjajo, da v noveli še vedno ostaja sporen 37. člen, ki dovoljuje posege na vodnih in priobalnih zemljiščih.

"Podpisniki zahteve za referendum o zakonu o vodah so bili zavedeni"

Na ministrstvu za okolje in prostor pravijo, da so bili podpisniki zahteve za referendum o noveli zakona o vodah in so podpis v resnici oddali proti dodatni zaščiti pitne vode, proti večji poplavni varnosti in proti zaostrovanju pogojev za gradnjo na območju priobalnega pas. Menijo tudi, da sta se zakon in pitna voda zlorabila v politično agitiranje. 

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 1
  • Avatar Leon
    Leon 08:44 25.maj 2021.

    Referendum proti janšizmu ,pahorizmu in ostalemu poneumljanju državljanov .