Slovenija
9019 ogledov

Oglasil se je Janša: "Najslabša legitimnost doslej, da nas ne bi oni učili ..."

EBS
Tesen izzid za Ursulo von der Leyen. Naslednjih pet let bo vodila Evropsko komisijo, ko je dobila najnižjo podporo v zadnjih 30-ih letih.

V Evropskem parlamentu so s 370 glasovi za in 282 proti ter 36 vzdržanimi potrdili novo Evropsko komisijo, ki jo bo vodila Ursula von der Leyen. Slovenska komisarka bo Marta Kos, ki bo odgovorna za širitev in povojno obnovo Ukrajine. Marta Kos je na zaslišanju v Evropskem parlamentu dobila pozitivno mnenje.

Marta Kos je po potrditvi Evropske komisije napovedala, da bo v okviru novih zadolžitev že v soboto odpotovala v glavno mesto Ukrajine Kijev.  

"Iskrene čestitke, draga Marta, ob imenovanju za evropsko komisarko. Resor širitve, ki ti je zaupan, bo v obdobju pred nami za Evropsko unijo izjemnega pomena zaradi stabilnosti in varnosti v regiji Zahodnega Balkana in še posebej v Ukrajini, kjer se prvič nakazuje realna možnost za mirovno rešitev. Zato sem še posebej vesel, da boš s svojim znanjem, izkušnjami in predvsem predanostjo evropskim vrednotam slednjega vodila prav ti. Verjamem, da boš s tem pomembno prispevala k večji, bolj povezani in močnejši Evropski uniji. Predsednici von der Leyen in celotni ekipi Evropske komisije želim pri soočanju z izzivi našega časa obilo uspeha. Na Slovenijo lahko računate," je ob izvolitvi zapisal predsednik vlade Robert Golob. 
 

marta kos zaslišanje evropski parlament evropska komisarka | Avtor: Laurie DIEFFEMBACQ/Evropski parlament Laurie DIEFFEMBACQ/Evropski parlament

Najnižja podpora komisiji v zadnjih 30-ih letih

Evroposlanci so glasovali o komisarski ekipi kot celoti, komisija pa je prejela manj glasov kot jih je na predstavitvi za predsednico dobila Ursula von der Leyen, ki jo je podpr 401 poslanec. Za komisijo je glasovalo tudi manj poslancev kot pred petimi leti, ko je komisijo prav tako vodila Ursula von der Leyen. Takrat je prejela 461 glasov, tokrat pa 370. 

Politične skupine niso glasovale enotno, kar priča o številnih zadržkih glede ekipe Ursule von der Leyen. Nova komisija je dobila najnižjo podporo v zadnjih 30-ih letih, podprlo jo je 54 odstotkov evroposlancev, 41 odstotkov je bilo proti. Prejšnja ekipa, ki jo je prav tako vodila Ursula von der Leyen je leta 2019 dobila 65 odstotkov podpore, 22 odstotkov poslancev je bilo proti. Najvišjo podporo je leta 1999 dobila ekipa Romana Prodija, ko je zanjo glasovalo 87 odstotkov poslancev. 

"Zgolj 9 glasov večine za novo Evropsko komisijo. Najslabša legitimnost doslej. Da ne bi slučajno zdaj oni koga učili demokracije!!! Vsi poslanci stranke SDS glasovali proti. Enako vsi iz Španije. EK s Kosovo ni naša izbira in nikoli ne bo," je na X zapisal predsednik največje opozicijske SDS, ki ima v Evropskem parlamentu štiri poslance. 

Branko Grims: Ne bom glasoval za komisijo, v kateri je Marta Kos

Za novo ekipo von der Leyen je glasovala večina poslancev desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), kamor sicer sodijo tudi poslanci SDS, ki pa so glasovali proti. Branko Grims je svojo odločitev utemeljil na omrežju X: Ne podpiram Evropske komisije v kateri je Marta Kos.

 Kot je znano, se nekateri poslanci SDS zavzemajo za izstop iz politične skupine EPP.

Tomc spet kritizirala Slovenijo in slovensko komisarko

Poslanka Romana Tomc (SDS) je imela v razpravi enominutni govor, ki ga je ponovno izkoristila za udrihanje po Sloveniji: "Skrbi me, kakšna bo ukrajinska prihodnost, če bodo zanjo skrbeli komisarji, ki so bili informatorji tajne komunistične policije in jih je predlagala proruska vlada," je dejala Tomc. Izrazila je tudi bojazen, da bo nova Evropska komisija nalagala nova bremena ljudem, kmetom in podjetnikom. Od nove evropske komisije pričakuje, da bo zaščitila evropski način življenja in evropske meje. "Ne razočarajte nas," je zaključila Tomc.

Romana Tomc | Avtor: EBS EBS

"Marta Kos je s svojimi bogatimi izkušnjami prava za to nalogo!"

Ursula von der Leyen pa je dejala, da bodo države kandidatke na poti proti EU podpirale na podlagi njihovih dosežkov, dokler ne bodo pripravljene na vstop v našo Unijo. "Marta Kos je s svojimi bogatimi izkušnjami prava za to nalogo," je dejala. "Naj ne bo dvoma: hočemo, da bo Ukrajina del EU. Tako bo na strani Ukrajine, dokler bo treba." 

Tudi Tomašič proti zaradi Marte Kos

"Sistem žal ne omogoča glasovanja proti posameznemu kandidatu. To je pomembno poudariti, saj moj glas proti ne pomeni glas proti mnogim dobrim kandidatom. Prav tako ni glas proti Evropski uniji, moji politični skupini ali večinski (desni) sestavi nove Evropske komisije. Moj glas proti je (predvsem) glas proti Marti Kos," je po glasovanju sporočila poslanka SDS Zala Tomašič. 

Proti Marti Kos so glasovali vsi štirje poslanci iz SDS. Poslanec NSi Matej Tonin je novo komisarsko ekipo podprl, prav tako poslanec Renew Marjan Šarec ter poslanec Zelenih Vladimir Prebilič. Socialist Matjaž Nemec se je vzdržal, n Irena Joveva je bila odsotna. 

"Zgodovinska priložnost za Slovenijo!"

Ekipo Von der Leyen podpirajo tudi poslanci Renew, kamor sodita Marjan Šarec in Irena Joveva (Svoboda) ter del Zelenih. Pri Zelenih so razdeljeni predvsem nemški evroposlanci. Slovenski poslanec Vladimir Prebilič prav tako ni podprl von der Leyen na julijskem glasovanju. "Svojo odločitev spreminjam," je napovedal Prebilič, ki sicer ima nekaj pomislekov glede vladavine prava, človekovih pravic in migracij. "Menim pa, da ima Slovenija zgodovinsko priložnost, da pridobi izjemen resor z res kvalitetno kandidatko Marto Kos. Te priložnosti ne gre zamuditi, to je tudi razlog, da bom komisijo podprl in omogočil, da Slovenija kreira novo politiko na področju širitve in dobi priložnost, ki ji pripada," pojasnjuje Prebilič, ki poudarja, da komisija brez Zelenih ne bi bila izvoljena.  

EPP, kamor sodi tudi Matej Tonin, bo imela 15 komisarskih kandidatov. "Posledično pričakujem tudi precej drugačne politike, zlasti pri boljšem upravljanju migracij. Da bomo tudi pri ekonomski politiki šli od tega aktivističnega zelenega prehoda k realnemu in da se ne bomo sramovali svojih korenin," je dejal Tonin, ki je novo komisijo podprl. 

Nemec: "Predsednica je odkrito sodelovala s skrajnimi desnimi politiki!"

Glasove naj bi von der Leyen dobila od dela skrajno desne ECR, zanjo bodo glasovali tudi Bratje Italije Giorgie Meloni. Glas naj bi ji namenili tudi poslanci iz vrst socialistov, med njimi pa ne bo slovenskega poslanca Matjaža Nemca: "Sestava nove Evropske komisije je prej kot rezultat vsebinskega premisleka o najbolj perečih izzivih Unije skupek očitnega in s prelomljenimi obljubami prežetega političnega pragmatizma predsednice Komisije Ursule von der Leyen. Zaradi lastnega pozicioniranja je slednja med procesom sestave Komisije vnovič prelomila zaveze o proevropski drži ter odkrito sodelovala s skrajnimi desnimi politiki. Ta proces danes, tik pred izvolitvijo Komisije, na evropska tla prinaša več vprašanj kot odgovorov, več negotovosti kot stabilnosti," je zapisal Nemec.

Socialisti so zahtevali, da se von der Leyen ne povezuje s skrajno desnimi strankami, kljub temu pa je član komisijske ekipe tudi Rafaele Fitto, ki prihaja z vrst ERC oziroma Bratov Italije. Prav na račun povezovanja Ursule von der Leyen s skrajno desnico je bilo med razpravo

Evropska komisija, Ursula von der Leyen, Marta Kos | Avtor: EBS EBS
največ kritik. 

Predsednica von der Leyen je med prioritetne naloge nove komisije postavila krepitev evropske obrambne industrije in konkurenčnost evropskega gospodarstva ter nadaljnjo podporo Ukrajini.

"Kompromisi, ki to niso!"

"Sestave komisije bi morala odražati tudi odnos predsednice Komisije do večine poslank in poslancev, ki so jo izvolili na to mesto. Žal temu ni tako. Ursula von der Leyen je večinsko zaupanje v prvi vrsti »unovčila« za utrjevanje lastne pozicije, kar ne nazadnje potrjujejo tudi izsiljevanja s komisarskimi kandidati ter njeni kompromisi, ki to niso," še pravi Nemec, ki se bo glasovanja vzdržal. Socialisti imajo v novi Evropski komisiji glede na število glasov, ki so jih dobili na evropskih volitvah, nesorazmerno število komisarjev. 

Matjaž Nemec | Avtor: Instagram Instagram

Med zaslišanji kandidatov za evropske komisarje prvič po letu 1999 ni bil zavrnjen noben kandidat. Zapletalo se je predvsem pri kandidatki za podpredsednico za čisti, pravični in konkurenčni prehod, španski socialistki Teresi Riberi ter italijanskemu kandidatu za podpredsednika za kohezijo iz skrajno desnih Evropskih konservativcev in reformistov (ECR) Raffaeleju Fittu, vendar po dogovoru med političnimi skupinami ni bil zavrnjen nihče. 

sergeja.hadner@styria-media.si

 

Komentarjev 45
  • Kmodri_ 21:45 27.november 2024.

    Pripeljejo Puklastega pred Ursulo: "Si ti tisti, ki se razglašaš za kralja?" "Da, "odvrne Puklasti. Ursula si z Radensko umije roke in reče: " Pol ga pa le križajte"

  • FejstDogaja 18:02 27.november 2024.

    O tem, kako vladati in zganjati teror z majhno večino, naj bo Janša kar lepo tiho.

  • niloda 17:53 27.november 2024.

    SDS pa kar žari od demokracije.