Slovenija
34 ogledov

Kako do preplačila elektrike

Varuh konkurence Jani Soršak je zmagal, vendar vračila denarja ni smel ukazati. Žurnal24 main
Tudi če nimate računov za elektriko, ki so jo distributerji neupravičeno podražili, ni nič izgubljenega.

Malo verjetno je, da bi distributerji elektrike sami vračali preveč plačano elektriko, ocenjujejo poznavalci. Spomnimo, vrhovno sodišče je v ponedeljek potrdilo odločitev urada za varstvo konkurence, da je bila podražitev elektrike v začetku leta 2008 nedovoljeno usklajeno ravnanje.

ZPS: Sodbe še nismo videli
Na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) pravijo, da konkretnih nasvetov potrošnikom še ne morejo dati, saj z vsebino sodbe vrhovnega sodišča še niso seznanjeni.

Matoz: Vložil bom zahtevek
Odvetnik Franci Matoz pa napoveduje, da bo zase in za svoje zaposlene vložil zahtevek za vračilo preveč plačane elektrike. Pričakuje, da bodo elektrodistributerji plačevali že zahtevke in jih ne bo treba tožiti. "Podjetja lahko izplačujejo zahtevke in se izognejo stroškom pravdanja ali pa se pustijo tožiti in računajo, da jih večina odjemalcev ne bo tožila. Menim, da bi bilo zavračanje upravičenih zahtevkov zelo slabo za ugled podjetja," pa meni odvetnik, ki ni želel biti imenovan.

Lahko celo zastonj!
"Če bi bilo zanimanje res množično, bi se odvetnik lahko poplačal že iz priznanega stroška za obdelavo zahtevka, tako da stroška za tistega, ki zahtevek vlaga, ne bi bilo," ocenjuje Matoz. Stroški odvetnika sicer pri majhnih odškodninskih zahtevkih znašajo okrog sto evrov.

TUDI ČE NIMATE RAČUNOV, NI NIČ IZGUBLJENEGA
1. Kaj je preplačano?

V začetku leta 2008 je vseh pet distributerjev elektrike usklajeno podražilo elektriko, kar je prepovedano. Ker je sklep o podražitvi ničen, bi morali do naslednje spremembe cen plačevati ceno elektrike, ki je veljala konec leta 2007.

2. Za kakšne zneske gre?
Povprečen uporabnik je 13 ali 14 mesecev plačeval okrog dva evra na mesec preveč. Distributerji so po grobih ocenah neupravičeno zaračunali okrog 15 milijonov evrov.

3. Kaj če nimam več računov?
Odjemalec lahko zahteva povračilo tudi, če je račune že zavrgel, pojasnjuje odvetnik. V postopku lahko zahteva predložitev podatkov od distributerja. Višino terjatve po razpoložljivih podatkih pa mora navesti že ob vložitvi tožbe.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.