S tem bo na preizkusu trdnost njihovih vrst; gre namreč tudi za sprejetje reform, med drugim pokojninske. Koalicija bo obravnavala tudi srednjeročni okvir za konsolidacijo javnih financ v okviru programa za stabilnost, ki ga mora Slovenija posredovati Evropski komisiji.
Do leta 2015 skoraj brez primanjkljaja?
Sodeč po dokumentih s finančnega ministrstva, ki jih je povzemalo Delo, bo Slovenija v skladu z napovedmi v programu stabilnosti javnofinančni primanjkljaj do leta 2013 spravila v okvire pakta o stabilnosti in rasti. To pomeni, da se bo znižal pod mejo treh odstotkov BDP oziroma natančneje na 2,5 odstotka BDP. Do leta 2015 naj bi ga znižala na 0,5 odstotka BDP.
Da Slovenija "ujame" nemško-francoski vlak, pa mora sprejeti strukturne reforme, tudi pokojninsko. Toda to čaka referendum, pri čemer je koalicijski DeSUS napovedal aktivno vključitev v kampanjo proti zakonu.
V LDS, SD in DeSUS pričakujejo predvsem razpravo o reformah, pričakovanja pa so še večja v Zaresu. Že dlje časa namreč opozarjajo na odpravo tako imenovanih blokad, s katerimi se Slovenija sooča pri razvoju.
Na tapeti tudi javni uslužbenci
Med drugim se bodo pogovarjali o možnih ukrepih za obvladovanje stroškov dela in številu zaposlenih v javnem sektorju v letih 2011 in 2012, so potrdili na ministrstvu.
Medtem sta opozicijski SDS in SNS vlado pozvali k "streznitvi" in k vzpostavitvi socialnega in političnega dialoga. Pričakujejo razumen odziv, sicer "nam ne bo preostalo nič drugega, kot da izsilimo predčasne volitve", so zapisali.
19
ogledov
Koalicija o "nemško-francoskem vlaku"
Na vladi se bo sestal razširjen koalicijski vrh. Srečanje bodo namenili pripravi programa javnofinančne stabilnosti in razpravi o tem, kako slediti zavezam, ki jih prinaša vstop na "nemško-francoski vlak".