Vse o simptomih, inkubacijski dobi in poteku bolezni lahko preberete tukaj.
Če bo postal kritično bolan, se bo zdravil do šest tednov, kar pomeni, da ga bodo v najslabšem primeru iz bolnišnice odpustili šele 11. maja. V primeru, da bo med tistimi, ki bolezni ne bodo preživeli, pa bo smrt nastopila lahko šele 25. maja, kar je osem tednov po izbruhu bolezni (upoštevana maksimalna inkubacijska doba).
Prav ta dolg potek bolezni, kadar pride do hudega ali kritičnega poteka, je največji izziv za zdravstveni sistem. Kritično bolni so namreč več tednov v intenzivni negi, kjer potrebujejo respiratorje.
Trenutno je potrjenih okužb 253, kar pomeni, da bo sodeč po statistiki kritično zbolelo 13 ljudi, šest jih bo umrlo. Hudo bolnih bo 38.
Po nekaterih strokovnih ocenah je okuženih do desetkrat več ljudi. To pomeni, da bo kritično bolnih 127, 63 jih bo umrlo, hudo bolnih bo ker 380 ljudi. Ob prevzemu položaja je novi minister Tomaž Gantar povedal, da imamo 168 respiratorjev, trudijo pa se za dodatne dobave.
Če zdaj komu še ni jasno, zakaj mora prekiniti vse nenujne stike, ima resne težave z matematiko, pa ne le z matematiko.
janez.zalaznik@zurnal24.si
Janez mene zanima definicija: umrl s kovid - umru zaradi kovid. Logika je, da paše v statistiko, umru s kovid, tudi tisti, ki je umru zato, ker je padel po stopnicah in si zlomil tilnik, pa je imel covid, čeprav… ...prikaži več ni simptomov. To je logična razlaga. Kakšna razlaga je pa razlaga naših vrhov oziroma, kako to oni opredeljujejo?
Že zelo stara definicija statistike. Jaz jem meso, ti ješ zelje, statistično oba jeva segedin. Še nikoli se to ni izšlo, in se ne bo niti sedaj.
Žalostno je to neverjetno omaloževanje nasvetov, kako je treba ravnati, da ne bo naenkrat preveč takšnih, ki rabijo respirator in intenzivno nego, in zdravnikom ne bo treba izbirati, ali pomagati mlajšemu ali starejšemu ogroženemu in s tem starejšega prepustiti boleči smrti.