Številni bralci razvajenost današnjih otrok pripisujejo temu, da se otrokom vse dovoli in jih občasno ne “fašejo po riti”. Nekateri zagovorniki telesnega kaznovanja, ki so pisali komentarje, smatrajo tepež celo kot zdravilno metodo in pomemben del vzgoje, da postanejo otroci bolj spoštljivi in prijazni.
Udarci so le dodatna težava
Vse pristaše šeškanja in tepeža otrok moram razočarati, saj nimate prav. To dokazujejo številne raziskave in dolgoletne izkušnje uglednih strokovnjakov. Udarci so najmanj učinkovita metoda discipliniranja, saj so številne raziskave dokazale, da se otroci ne naučijo lekcij, ki jim jih starši poskušajo prenesti z udarci. Tepeni otroci niso bili v nobeni raziskavi nič bolj pridni od tistih, ki jih niso pretepali.
Otroci, ki jih starši šeškajo, imajo dokazano več možnosti, da postanejo agresivni, se neprimerno vedejo v šoli in kasneje v življenju. Več je možnosti, da bodo storili kaznivo dejanje, imeli slabši uspeh v šoli, slabšo koncentracijo in resne težave z duševnim zdravjem.
Otrok se ob udarcu počuti osramočeno in nemočno. Z udarcem mu sporočamo, da je vedenje v obliki nasilja sprejemljivo in da ne znamo drugače rešiti težave. Morda bo otrok kratkoročno res prenehal z neželenim vedenjem, a se nam bo takšno nasilje čez čas vrnilo z večjo težavo.
Se spomnite šolskih dni?
Tudi sami poglejte okoli sebe ali se spomnite šolskih dni. Najbolj problematični so bili in so prav tisti otroci, ki so doma deležni nasilja, pomanjaknja ljubezni in odsotnosti staršev.
Res je, starševstvo je težavno. Še toliko bolj zato, ker ne obstaja univerzalnega recepta, kako biti dober starš. Prav vsi pa bi se lahko držali univerzalnih pravil, da otroka ne tepemo, mu namenimo dovolj časa in ljubezni.
Za zaključek dodajam še zgovoren komentar, ki so ga zapisali pod naš članek: “Članek pravi, da še vedno 80 odstotkov staršev uporablja to "vzgojno metodo". Zakaj potem trdite, da je problem današnje vzgoje v premalo pretepanja, ce pa jih 80 odstotkov dobi po tazadnji? Da ne govorim o argumentu, da smo jih tudi mi kdaj dobili ... Starejše generacije so jih dobile s pasom. Škoda, da so pri nas omilili zadevo, ker bi bili potem še bolj fajn. Šeškane generacije so namreč tako super uspešne in zadovoljne ... Na vseh področjih ... Problem so samo tisti po letu 1999!”
anja.scuka@zurnal24.si
Se strinjam @mph. Po večini se da z drugimi metodami, včasih je pa treba pač ubrati to pot. In če je to 1x samkrat in po pravici, je to dosti močnejše sporočilo, kot pa da bi bilo vedno. Tako pa… ...prikaži več tudi ne pusti posledic. Hvala bogu če ni nikdar potrebno. Seveda se tudi strinjam z neke vrste pobotanjem. To uporabljam pri mačkah (so težje učljive), ko hočejo recimo na mizo, udarim po mizi. Seveda se opazi prestrašenoati in določen strah, vendar jo ponavadi takoj ulovim in pobožam. S tem ji poskušam dopovedati, da je problem samo v določeni akciji ne v njej sami. To psihologijo se uporablja tudi pri vzgoji ljudi.
Oče naju je z materjo zapustil, ko sem bil star 3 mesece. Gor sem rasel pri starem očetu in babici, pa moram priznati, da se še sedaj (stari oče je 27 let že mrtev) sem hvaležen staremu očetu za VSAKO… ...prikaži več KLOFUTO POSEBEJ, KI SEM JO DOBIL OD NJEGA! Vse to filozofiranje draga novinarka, ki tu pišete je mimo... Da ne govorim o tem, da je "izumitelj" permisivne vzgoje priznal, da se je enostavno - zmotil.
Na politko sem pomislil izključno zato, ker mi nekateri zaradi debat na tej temi, kjer sem recimo temu ekstremno na strani partizanov, delijo minuse na forumih pa čeprav napišem kakšno o vremenu. :-) Napisal si, da me na osnovi postov… ...prikaži več izpred let postavljaš v kategorijo nestrpnih in "bebavih", tvoje besede zgoraj, tem pa je bila tukaj izključno na otroke. Kjer pa ne obstaja post, da bi bil glede otrok nestrpen, nikoli in nikdar.